22. 9. 2022

Plakát filmu Avatar

Avatar

USA, Velká Británie

akční, dobrodružný, sci-fi, 166 min

Režie: James Cameron

Hrají: Zoe Saldana, Sam Worthington, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Cliff Curtis, Joel David Moore, CCH Pounder, Edie Falco, Jemaine Clement a Kate Winslet,

Po deseti letech se znovu setkáváme s Jackem Sully, Neytiri a jejich dětmi, kteří stále bojují za to, aby se udrželi v bezpečí a naživu.

Plakát filmu BANGER.

BANGER.

Česko

drama, komedie, 105 min

Režie: Adam Sedlák

Hrají: Adam Mišík, Marsell Bendig, Anna Fialová, Sergei Barracuda, Jan Révai, Sára Rychlíková, David Černý, Džana Valjevac, Kamila Trnková, Vojtěch Vodochodský

Hlavní postava Alex v podání Adama Mišíka prodává ten nejlepší kokain v Praze, dealování chce ale jednou provždycky nechat. Jeho snem je prorazit v rapu a nahrát svůj vlastní banger. Navíc se s ním rozchází jeho holka a chce jí dokázat, že na to má. Tahle noc je pro změnu jako dělaná. Kamarád Láďa totiž pro feat zařídil rappera Barracudu a to znamená vstupenku mezi top hráče. Jenže tahle vstupenka nebude levná a Alex s Láďou musí během pár hodin sehnat hromadu peněz. Vyrážejí proto na šílenou a adrenalinovou jízdu nočním městem, aby prodali všechny drogy, co doma ještě našli. (Bontonfilm)

Banger

Česko

drama

Režie: Adam Sedlák

Hrají: Adam Mišík, Marsell Bendig, Anna Fialová, Sergei Barracuda, Jan Révai, Sára Rychlíková, David Černý, Džana Valjevac, Kamila Trnková, Vojtěch Vodochodský

Život nejde nalajnovat. BANGER. je coming-of-age film odehrávající se během jedné adrenalinové noci plné kokainu a rapu. Vypráví příběh o frustrovaném klukovi, který zatoužil konečně se někým stát a nepokorně si k tomu vybral tu nejrychlejší cestu. (ČSFD.cz)

Plakát filmu Indián

Indián

Česko, Slovensko, Polsko

komedie, 94 min

Režie: Tomáš Svoboda

Hrají: Karel Roden, Vica Kerekes, Martin Myšička, Lukáš Latinák, Juraj Kemka, Štepánka Fingerhutová, Jaroslav Dušek, Ester Geislerová, Vlado Černý, Anna Šišková

Ondřej je tvrdý obchodník a arogantní workoholik. V Praze vede velkou, úspěšnou firmu. Smyslem jeho života jsou peníze. Ondřej právě v Nebrasce dojednal životní obchod s bohatým investorem, který na okraji Prahy zafinancuje výstavbu luxusních rezidencí. Na cestě z Ameriky letadlo přelétána nad rezervací, kde právě probíhá pohřeb indiánského náčelníka. Duch indiána stoupající k nebi narazí do letadla a nedopatřením se vtělí do Ondřeje. A tento duch má o Ondřejově životě a jeho hodnotách rozhodně odlišné představy. Ráno doma Ondřeje probudí velmi neodbytný hlas v jeho hlavě. Hlas, který se rozhodl mu pomoci a změnit ho. Ondřej se však nezvanému návštěvníkovi nehodlá jen tak vzdát. Každodenní pracovní a rodinné problémy dostávají nový rozměr nejen pro Ondřeje, ale i pro jeho rodinu a kolegy. Mezi Ondřejem a duchem začíná neúprosný, divoký souboj plný situační komiky. (Bioscop)

Plakát filmu To nic, drahá

To nic, drahá

Don’t Worry Darling (USA)

thriller, mysteriózní, 123 min

Režie: Olivia Wilde

Hrají: Florence Pugh, Harry Styles, Olivia Wilde, Gemma Chan, Kiki Layne, Chris Pine

Americký psychologický thriller režisérky Olivie Wilde pojednává o Alici, ženě v domácnosti z 50. let (Florence Pugh), žijící se svým manželem (anglický zpěvák a herec Harry Styles) v naoko dokonalém vztahu. Záhy se však Alice začne obávat, že jeho okouzlující společnost možná skrývá znepokojivá tajemství.

Zvoník u Matky Boží

Hunchback of Notre Dame, The

Režie: Wallace Worsley

Hrají: Lon Chaney, Patsy Ruth Miller, Norman Kerry

29. 9. 2022

Plakát filmu Buko

Buko

ČR

komedie, drama, 112 min

Režie: Alice Nellis

Hrají: Anna Cónová, Martha Issová, Petra Špalková, Jan Cina, Lenka Termerová, Maya Kinterová, Josefína Strejčková, Martin Kubačák, Jana Oĺhová, Martin Šulík, Miroslav Krobot, Filip Menzel, Marian Roden, kůň Láďa

Buko je kůň. A taky je to „dar z nebes“, který vypadá jako špatný vtip, protože jeho nová majitelka se koní bojí. Film Alice Nellis vypráví o tom, že štěstí přeje připraveným a taky těm, kteří se svému strachu dokážou postavit.

Jarmila se po ztrátě muže ocitne na životní křižovatce, kde se musí rozhodnout, zda zbytek života už jen trpělivě “přečká”, nebo se vzepře a vrhne se do dobrodružství s nejistým koncem. Navzdory dobře míněným radám svých dospělých dětí si zvolí druhou možnost. Tou je život na chalupě v romantické divočině uprostřed Máchova kraje, kde to měl rád především její muž. Ten jí navíc v závěti odkázal vysloužilého cirkusového koně Buka, což na první pohled vypadá jako drsný vtip, protože Jarmila se koní bojí. S pomocí sousedů se rozhodne vzniklé situaci postavit čelem a brzy zjišťuje, že i když to tak zpočátku nevypadalo, právě s tímhle koněm by se jí do života mohlo vrátit štěstí.

Režisérka Alice Nellis film přibližuje slovy: „Buko je o tom, že život je krásný. Byť třeba ne na první pohled. O to víc je potřeba si to čas od času vzájemně připomenout.“ A prozradila i autobiografickou linku, kterou ve filmu využila: „Chovám koně a s tím, jak člověk postupně řeší nejrůznější jejich problémy, zjišťuje, že většina “jejich” problémů, jsou vlastně jeho problémy, které soužití s koněm jen ukáže nebo umocní. Kůň ví, kdy se bojím. Kdy jsem naštvaná. Kdy jsem naštvaná a snažím se tvářit, že jsem v pohodě. Kůň ocení, když se tvářím tak, jak se opravdu cítím. A největší odměnou je pro něj člověk, který je v pohodě sám se sebou.“

Plakát filmu Kde zpívají raci

Kde zpívají raci

Where the Crawdads Sing (USA)

drama, mysteriózní, 125 min

Režie: Olivia Newman

Hrají: Garret Dillahunt, Daisy Edgar-Jones, David Strathairn, Taylor John Smith, Harris Dickinson, Eric Ladin, Michael Hyatt, Ahna O'Reilly, Sterling Macer Jr.

Úchvatný, tajemný příběh podle úspěšného knižního románu Kde zpívají raci vypráví o Kye, opuštěné dívce, která až do dospělosti vyrůstala sama v nebezpečných mokřinách Severní Karoliny. Celé roky se šířily po Barkley Cove historky o „dívce z mokřin“, které izolovaly strohou a odmítavou Kyu od místní komunity. Když se v Kyině životě objeví dva přitažliví mladíci z města, začne se novému, neznámému světu otevírat. Jenže ve chvíli, kdy jednoho z nich najdou mrtvého, ji komunita bez váhání označí za hlavní podezřelou. Případ se začne rozvíjet, je stále nejasnější a hrozí, že budou odhalena mnohá tajemství, pohřbená v mokřinách.

Moneyboys

Rakousko, Francie, Belgie, Tchaj-wan

drama, 118 min

Režie: C.B. Yi

Hrají: Kai Ko, Meihuizi Zeng, Daphne Low

Fei patří mezi moneyboys – tak se v Číně nazývají sexuální pracovníci pro bohaté muže. Nelegální a rizikové povolání zajišťuje pohodlný život nejen jemu, ale i jeho příbuzným žijícím na odlehlém venkově. Když při rodinném setkání vyjde najevo, že Feiovi blízcí jeho sexualitu a profesi nikdy nepřijmou, vrací se zlomený Fei zpět do města. Podaří se mu vyrovnat s minulostí, aniž by zranil všechny kolem sebe? Čínsko-rakouský režisér C. B. Yi se ve svém mezinárodně úspěšném a vizuálně podmanivém celovečerním debutu zamýšlí nad řadou výsostně aktuálních témat. Je největší hodnotou přijetí rodiny nebo vlastní štěstí? Zachování vlastní tváře, nebo ekonomický úspěch? Zajímavý je i politický kontext snímku – kvůli tematizování homosexuality se musela jeho výroba přesunout na Taiwan, jehož lokace ve filmu vypodobnily jak čínský venkov, tak tepající velkoměsto. (Queer Kino)

Plakát filmu Spolu

Spolu

Česko

drama, 117 min

Režie: David Laňka, Martin Müller

Hrají: Štěpán Kozub, Veronika Žilková, Kamila Janovičová, Marek Němec, Kristýna Podzimková, Martina Babišová, Václav Kopta, Marianna Polyaková

Po rozchodu s přítelem se Tereza vrací domů ke své mámě a bratrovi Michalovi, desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle, aniž by tu tušila, že tenhle návrat navždy změní její život. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní ani trochu nezměnila. Máma pořád žije jen pro svého syna, a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc na sebe… a taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nikdo z nich nebude takový, jaký byl. Tragikomedie Spolu nabízí pohled do chodu rodiny, kde se láska nerozdává rovnoměrně a kde není zvykem svěřovat se a mluvit otevřeně o problémech. Přesto nejde o těžké drama, ale o film, který i v dramatických situacích dokáže najít humor a naději. (Bontonfilm)

Plakát filmu Úsměv

Úsměv

Smile (USA)

horor, 115 min

Režie: Parker Finn

Hrají: Sosie Bacon, Jessie T. Usher, Kyle Gallner, Robin Weigert, Caitlin Stasey with Kal Penn, Rob Morgan

Když se někdo směje od ucha k uchu, nenapadne vás, že by se už za pár vteřin mohl přímo před vašima očima zabít. Horor Úsměv dokazuje, že i jedna z nejkrásnějších lidských emocí může někdy být děsivě znepokojivá.

Psychiatrička Rose vyšetřuje mladou pacientku na pokraji nervového zhroucení. Žena trpí halucinacemi, pronásledují ji velmi znepokojivé vize, ovšem není to nic, co by zkušená terapeutka nezvládla. Jenže pak se jí po tváři rozlije podivný úsměv a s bohorovným klidem si střepem z rozbité vázy přímo před doktorkou přeřízne krční tepnu.

Taková událost by rozhodila každého a Rose není výjimkou. Přestože ji všichni uklidňují, že sebevraždě nemohla zabránit, vracejí se jí psychické problémy z mládí a dětství. Pronásledují ji zneklidňující vize, pod jejichž vlivem se čím dál častěji chová jako blázen. Aspoň její blízcí to tak vnímají. Rose si navíc v hlavě přehrává poslední slova mrtvé pacientky a uvědomuje si, že to, co před smrtí prožívala ona, jí právě klepe na dveře. Zjištění, že mrtvá byla zatím posledním článkem v podivném řetězci sebevražd „usměvavých lidí“, jí také na klidu nepřidá. Je to iracionální, nevysvětlitelné a šílené, ale Rose dojde k závěru, že pokud se jí nepodaří najít začátek řetězce a zlo zastavit, je další na řadě. Že s touhle teorií nenajde u nikoho pochopení, asi nepřekvapí. Jenže zoufalé Rose jde o život a zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Děsivé věci.

Režisér Parker Finn je díky svým krátkometrážním hororům považovaný za jeden z největších hororových talentů současnosti. Horor Úsměv, který natočil podle vlastního scénáře, je podle prvních diváků natolik děsivý, že se při něm a dlouho po něm usmívat nebudete.

6. 10. 2022

Plakát filmu "Marečku, podejte mi pero!"

"Marečku, podejte mi pero!"

Zpět v kinech od 6. října 2022

Režie: Oldrich Lipský

Hrají: Jirí Sovák, Václav Lohniský, Iva Janzurová

Československo 1976 / 96 min. / barevný / nově digitalizovaná verze / DCP & Blu-ray / přístupný

režie → Oldřich Lipský / scénář → Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak / kamera → Jiří Macák / architekt → Jiří Hlupý / střih → Miroslav Hájek / hrají → Jiří Sovák, Míla Myslíková, Jiří Schmitzer, Iva Janžurová a další

Celkem čtyřikrát spolupracoval Oldřich Lipský se scenáristou Zdeňkem Svěrákem. Největší divácký zájem zaznamenaly jejich komedie ze současnosti, na nichž se vedle Svěráka scenáristicky podílel také Ladislav Smoljak – Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974) a ,,Marečku, podejte mi pero!” Druhý snímek v roce 1976 osobitým způsobem navázal na tradici prvorepublikových studentských komedií Martina Friče Škola základ života (1938) a Cesta do hlubin študákovy duše (1939). Aktéry snímku, který podobně jako hry Divadla Járy Cimrmana sází především na inteligentní slovní humor, jsou frekventanti večerní střední průmyslové školy. Ke studiu se na nátlak svých kolegů přihlásil i mistr z továrny na zemědělské stroje Jiří Kroupa (Jiří Sovák). Večery tak tráví ve stejné instituci, kam přes den dochází jeho dospívající syn (Jiří Schmitzer). Víc než senilní češtinář Hrbolek (František Kovářík), který ne a ne přijmout informaci, že se Hliník odstěhoval do Humpolce, Kroupu ke zlepšení neuspokojivého prospěchu motivuje jeho podlézavý spolužák Hujer (Václav Lohniský). Tovární mistr nechce připustit, aby pozice šéfa v novém provozu připadla právě tomuto patolízalovi. Vynikající herecké obsazení doplňuje Iva Janžurová, Josef Kemr nebo autoři scénáře Svěrák a Smoljak v rolích třídních provokatérů.

Digitalizace filmu byla financována z daru paní Milady Kučerové a pana Eduarda Kučery.

Více na stránkách Filmového přehledu.

Plakát filmu Dobrý šéf

Dobrý šéf

El buen patrón (Španělsko)

komedie, 119 min

Režie: Fernando León de Aranoa

Hrají: Javier Bardem, Manolo Solo, María de Nati, Sonia Almarcha, Óscar de la Fuente, Celso Bugallo, Daniel Chamorro, Fernando Albizu, Yael Belicha, Mara Guill

Julio Blanco (Javier Bardem) nie je žiadny neosobný korporátny manažér, jeho továreň na priemyselné váhy Básculas Blanco je rodinná firma, ktorú viedol už jeho otec. Všetkých tu pozná, všetci poznajú jeho a on berie rodinné podnikanie naozaj vážne. „Viete, že sme so ženou nemali deti. Mojimi deťmi ste vy všetci,“ pripomína svojim zamestnancom. Na stenách jeho kancelárie už visí poriadna zbierka diplomov za vzornú firmu a teraz si predsavzal získať ďalšie uznanie – regionálnu cenu za najlepší podnik. O niekoľko dní príde do továrne komisia na udeľovanie cien a všetko musí byť tip-top. Lenže práve v tom okamihu sa všetko začne rúcať. Vedúci výroby Miralles, inak spoľahlivý profesionál, je teraz úplne mimo, pretože doma rieši manželské problémy. Vedľa továrne demonštruje nedávno prepustený José a máva transparentmi, na ktorých nestojí nič, čo by mala komisia vidieť. A aby toho nebolo málo, je tu Liliana, nová stážistka na marketingu. A Julio Blanco má skrátka na stážistky slabosť. Obzvlášť na tie, ktoré si rady nechajú zaviazať oči... (Bontonfilm SK)

Leonora addio

Režie: Paolo Taviani

Hrají: Fabrizio Ferracane, Matteo Pittiruti, Dania Marino

Plakát filmu Paní Harrisová jede do Paříže

Paní Harrisová jede do Paříže

Mrs. Harris Goes to Paris (Velká Británie)

komedie, 116 min

Režie: Anthony Fabian

Hrají: Lesley Manville, Isabelle Huppert, Jason Isaac, Alba Baptista, Lucas Bravo, Lambert Wilson

Proč by ovdovělá britská uklízečka nemohla toužit po šatech od Diora? Komedie Paní Harrisová jede do Paříže názorně předvádí, že když jdete za svými sny „po hlavě“, nic není nemožné.

Ada Harrisová (držitelka oscarové nominace Lesley Manville) žije velmi poklidným životem v poválečném Londýně. Na živobytí si vydělává úklidem domácností bohatých sousedů, občas zaskočí s přáteli do hospůdky, večer zavzpomíná na padlého manžela a víc už toho od života vlastně nechce. Kromě šatů od proslulého francouzského návrháře Christiana Diora. Nedosažitelný sen má denně před očima v šatní skříni jednoho z domů, ve kterém uklízí. Život ji převrátí naruby dodatečně vyplacený příspěvek pro válečné vdovy. O tom, co s balíkem peněz udělá, nepřemýšlí ani chvilku. Ze všeho nejdřív si koupí letenku do Paříže, aby už za pár dní odvážně vstoupila do chrámu módy, sídla společnosti Christiana Diora, aby si tu splnila svůj bláhový sen.

Prostořeká a zemitá britská uklízečka vyvolá ve světě upjatých snobů pozdvižení a zprvu se zdá, že její mise nebude úspěšná. Zvlášť ředitelka firmy Claudine Colbertová (Isabelle Huppert) je přesvědčená o tom, že šaty od Diora si ta drzá a umanutá Angličanka obleče jen přes její mrtvolu. Jenže za Adu mluví hromada peněz, které je ochotná investovat, a hlavně kouzlo její osobnosti, jemuž nelze odolat. Tu ženskou si prostě musíte zamilovat, lhostejno zda má na sobě šaty za statisíce, nebo kbelík a hadr v ruce. A nejlepší na tom je, že s ní po boku se i ve vašem životě můžou začít dít zázraky.

„Je to příběh vdovy, která své srdce uložila k ledu, a šaty jsou jedinou věcí, kterou může milovat, aniž by zrazovala manžela. Jenže právě ty šaty jí nakonec pomůžou srdce rozmrazit a ona může znovu začít milovat – sebe samu i lidi kolem sebe,“ říká režisér filmu Anthony Fabian.

Plakát filmu Světlonoc

Světlonoc

Svetlonoc (Slovensko, Česká republika)

drama, mystery, 109 min

Režie: Tereza Nvotová

Hrají: Natália Germáni, Eva Mores, Juliána Brutovská, Iva Bittová, Jana Oľhová, Zuzana Konečná, Marek Geišberg, Peter Ondrejička, Noël Czuczor, Matúš Ryšan

JE TO TADY ZAKLETÉTřicátnice Šarlota se vrací do rodné vesnice hluboko ve slovenských horách. Před mnoha lety odsud za nejasných okolností utekla. Její návrat v místních vzbuzuje podezření, po celou dobu ji považovali za mrtvou. Bojí se, že svým příchodem probudí čarodějnici, která podle legend straší v okolních lesích.

Trojúhelník smutku

Triangle of Sadness (Švédsko, 2022 • 147 Min • Režie: Ruben Östlund • Anglická Verze, České Titulky • Přístupný Od 12 Let • Dcp 2.35 : 1 • Premiéra: 6. 10. 2022 • Konec Monopolu: 20. 5. 2031)

drama, komedie, 147 min

Režie: Ruben Östlund

Hrají: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Zlatko Burić, Woody Harrelson, Dolly De Leon, Vicki Berlin, Henrik Dorsin, Iris Berben, Jean-Christophe Folly, Oliver Ford Davies

Model Carl a jeho partnerka influencerka Yaya jsou pozváni na luxusní výletní plavbu. Společnost jim zde dělá opravdu vybraná smetánka. Je tu starý mládenec hledající životní lásku, výstřední ruský obchodník (Zlatko Buric) a celému mumraji vládne kapitán (Woody Harrelson), který je věčně pod parou. Když nečekaná událost zamíchá kartami, charaktery cestujících se ukáží v pravém světle. Dvojnásobný vítěz Zlaté palmy z festivalu v Cannes Ruben Östlund natočil břitce satirickou komedii o společenských rolích a opojné síle moci, která nenechá na žádném z pasažérů nit suchou.

Proč tento film:

"Film, který se líbí divákům, se často nelíbí kritikům, kolegům z filmové branže, nebo porotám na festivalech. Pokud režisér tvrdí, že se jeho film líbí všem, tak buď kecá, nebo je Ruben Östlund. Trojúhelník smutku je fenomén, který si zatím vysloužil Zlatou palmu, salvy smíchu ve vyprodaných sálech v Cannes, Varech i v Ozvěnách, 87% na ČSFD, místo v učebnicích díky nezapomenutelné patnáctiminutové scéně kapitánské večeře a recenze, které v různých kombinacích opakují slova vtipný, chytrý, zábavný, překvapivý, současný a tak dále. Östlund si dělá legraci z bohatých i chudých, chytrých i hloupých, více i méně atraktivních. S nonšalancí sobě vlastní všechny trochu urazí a hodně pobaví. Když to převedeme do řeči kinařské a distributorské, znamená to jediné: velké spousty spokojených diváků v sálech. A to my máme hodně rádi."

Jan Noháč, Aerofilms

 

Plakát filmu Tři tisíce let touhy

Tři tisíce let touhy

Three Thousand Years of Longing (Austrálie, USA)

drama, fantasy, 108 min

Režie: George Miller

Hrají: Tilda Swinton, Idris Elba, Alyla Browne, David Collins, Kaan Guldur, James Dobbins Jones

Akademicky vzdělaná doktorka Alithea Binnie s tváří Tildy Swinton vede svůj život osaměle se striktně racionálním přístupem. Na svých cestách se ale v Istanbulu střetne s kouzelným džinem z lahve, kterého hraje Idris Elba. Výměnou za svou svobodu jí džin nabídne splnit tři přání. Neodolatelná nabídka má ale háček. Doktorka je zběhlá v mytologii a moc dobře ví, že s džinem není radno si zahrávat bez následků a že takto splněná přání se často zvrtnou a obrátí proti tomu, kdo po nich toužil. Džin jí začne vyprávět fantastické příběhy ze své historie a historie lidí. Nakonec se doktorka nechá zlákat a vysloví přání, které oba dva překvapí. (Bontonfilm)

V prach se navrátíš

Yin ru chen yan

Režie: Ruijun Li

Hrají: Renlin Wu, Hai-Qing, Shengfu Li

Zaměstnanec měsíce

Irréductible (Francie)

komedie, 83 min

Režie: Jérôme Commandeur

Hrají: Christian Clavier, Valérie Lemercier, Nicole Calfan, Laetitia Dosch, Gérard Darmon, Pascale Arbillot, Jérôme Commandeur, Malik Bentalha, Michel Crémadès, Karina Beuthe

Vincent chtěl být celý život státním úředníkem, aby mohl naplno využívat výhody pohodlného úřednického života. Ke všemu ještě nemůže podle zákoníku práce dostat výpověď, takže má teplé místečko až do důchodu. Jednoho dne se ale jeho život obrátí vzhůru nohama: vláda odhlasovala obrovský plán úspor a Vincentovi se nad hlavou objeví mrak strachu z nezaměstnanosti. Protože ví, že ho vyhodit nemůžou, nenechá se jen tak odbýt. Jeho šéf se však rozhodne ho zlomit a vymyslí plán! Začne ho posílat na ty nejnemožnější pozice a do nejzapadlejších koutů světa. Čeká ho Severní pól, věznice, předměstí plná kriminálníků. To je jen část míst, kde nebude Vincent bojovat jen o své teplé místečko, ale i o holý život. Ale vše zlé je k něčemu dobré a kdo ví, třeba se i zamiluje… (Vertigo International)

Zoufalky

Tizlenes (Lotyšsko, Česko)

komedie, 101 min

Režie: Marta Elina Martinsone

Hrají: Aigars Grauba, Martinš Kalita, Girts Krumiňš, Guna Zarina

Píše se rok 1999 a oslavy konce milénia se blíží. Sarmite, Sveta a Katrina, tři žákyně 9. třídy, už mají školní šikany dost. Rozhodnou se to změnit a do termínu plesu se stát nejpopulárnějšími dívkami školy. Vybaveny inspirací z hollywoodských filmů a televizních seriálů hodlají dosáhnout popularity tím, že jim garde na ples budou dělat největší školní borci... (Zlín Film Festival)

Černé brýle

Occhiali neri

Režie: Dario Argento

Hrají: Ilenia Pastorelli, Asia Argento, Andrea Gherpelli

10. 10. 2022

Robin Hood

Režie: Allan Dwan

Hrají: Douglas Fairbanks, Wallace Beery, Sam De Grasse

13. 10. 2022

Alcarràs

Španělsko, Itálie

drama, 120 min

Režie: Carla Simón

Hrají: Jordi Pujol Dolcet, Anna Otin, Xènia Roset, Albert Bosch, Ainet Jounou, Josep Abad, Montse Oró, Berta Pipó

Rodina Soléových tráví každé léto sběrem broskví ve svém sadu v Alcarràs, malé vesnici ve španělském Katalánsku. Letošní úroda však může být jejich poslední, protože jim hrozí vystěhování. Nové plány s pozemkem, které zahrnují kácení broskvoní a instalaci solárních panelů, způsobují v této početné a semknuté rodině rozkol. Poprvé čelí nejisté budoucnosti a riskují, že přijdou nejen o svůj sad. Po svém krásném debutu Léto 1993 Carla Simón znovu čerpá ze svých zkušeností s venkovským životem na katalánském venkově, kde je lidská činnost součástí koloběhu řízeného ročními obdobími v rozmarném klimatu. (Film Europe)

Plakát filmu Běžná selhání

Běžná selhání

Česko, Maďarsko, Itálie, Slovensko

drama, sci-fi, 85 min

Režie: Cristina Groșan

Hrají: Taťjana Medvecká, Beáta Kaňoková, Nora Klimešová, Vica Kerekes, Rostislav Novák ml., Jana Stryková, Luboš Veselý, Tereza Hofová, Jana Plodková, Petra Bučková

Běžná selhání sledují jeden den v životě tří žen. Hlavní hrdinky se neznají, ale jejich cesty se v kritických momentech setkají, aby si nezištně pomohly ve chvíli, kdy jejich město postihne tajemná katastrofická událost a výbuchy. Hana je čerstvá vdova, která odmítá truchlit, a navíc právě dnes dostala výpověď. Když se porouchá její čtyřnohý společník, robotický pes Arlo po jejím zesnulém muži, vydá se do obchodního centra nechat ho opravit. Na své cestě potká mladou dívku. Je to Tereza, která utekla z nepovedené oslavy vlastních narozenin a před svou příliš pečující mámou. Ta by za každou cenu chtěla, aby Tereza byla šťastná a perfektní. Což ona prostě není. Obchodní centrum zasáhne silný výbuch, Tereza se dá na útěk a při cestě ven najde na požárním schodišti opuštěného chlapce. Je to David, syn Silvy. Silva pochybuje, jestli je dobrá matka, jestli celý její život dává smysl a v návalu paniky zanechá Davida v dětském koutku. Tajemné exploze začnou sílit, zoufalá Silva musí najít svého syna, rebelující Tereza se smířit se svými rodiči a Hana přijmout svůj zármutek. (Bontonfilm)

Plakát filmu Cirkus Maximum

Cirkus Maximum

ČESKÁ REPUBLIKA

komedie

Režie: Artur Kaiser

Hrají: Jan Přeučil, Tomáš Matonoha, Jiří Ployhar ml., Miroslav Šimůnek, Jiří Maryško, Marie Tomsová, Hana Gregorová, Petr Batěk, Barbora Mottlová, Radim Fiala, Oldřich Kaiser, Bruno Wolf, Marian Roden

Rodinný film Cirkus Maximum je založen na příběhu rozporu dvou bratrů a jejich otce. Podobné motivy, „biblické“ (Kain a Ábel, Jákob a Ezau), se objevují v literatuře poměrně často, z nejznámějších stačí jmenovat například „Hrozny hněvu“ a „Kmotra“. S tím druhým má Cirkus Maximum společný prvek tzv. široké rodiny, vedené otcem. Na rozdíl od Sicílie, v Čechách se tento typ rodiny zachoval v podstatě pouze v komunitě světských a cirkusových umělců. Historie slavných českých cirkusových rodů je dobře známa. I do cirkusových rodin však doráží nová doba a tak, když si otec Ferdinand, principál, trpce postěžuje, že dříve cirkusy držely pohromadě jako rodina, dnes rodina držící pohromadě je jak cirkusová atrakce, musí se všichni zamyslet nad tím, jak zachránit mezinárodní cirkusový festival a vlastně i Cirkus Maximum… Ve filmu divák uvidí špičková světová artistická čísla klasického cirkusu. Uvidí je ale trochu jinak, než jak byl zvyklý z živého cirkusu, starších filmů nebo z televize. Nahlédne do zákulisí, příprav, díky moderní technice uvidí často nebezpečná a náročná vystoupení z pohledu jejich aktérů. To vše bez počítačových triků, naživo, v reálném světě a čase. Cirkusový život není jen tvrdá práce, ale i svérázný svět lidí, kteří mají rádi legraci a obětují se pro úspěch v manéži. Film Cirkus Maximum chce divákům zprostředkovat výlet do tohoto světa s pořádnou porcí zábavy. Vhodnou jak pro děti s rodiči, tak pro rodiče s dětmi… (Bohemia MP)

Plakát filmu Civilizace

Civilizace

Česko

dokumentární

Režie: Petr Horký

Dokumentární film Civilizace režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty o proměnách velkých civilizací a jejich podobností s tou naší současnou. Výpravná reality show našeho vlastního kolapsu. Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní? (Bioscop)

Plakát filmu Civilizace - Dobrá zpráva o konci světa

Civilizace - Dobrá zpráva o konci světa

Česko

dokumentární

Režie: Petr Horký

Dokumentární film Civilizace režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty o proměnách velkých civilizací a jejich podobností s tou naší současnou. Výpravná reality show našeho vlastního kolapsu. Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní? (Bioscop)

EOS: Slunečnice

EOS: Sunflowers (Austrálie)

dokumentární, 59 min

Režie: Ian G. Westley

Plakát filmu Halloween končí

Halloween končí

Halloween Ends (USA)

horor, 111 min

Režie: David Gordon Green

Hrají: Jamie Lee Curtis, Andi Matichak, James Jude Courtney, Will Patton, Rohan Campbell, Kyle Richards

Michael Myers, pracovitý zabiják s bílou maskou, mnohokrát přežil vlastní smrt. Teď však dojde i na něj. Aspoň to slibují tvůrci posledního dílu slavné hororové ságy, jejíž finále vstupuje do kin pod výmluvným názvem Halloween končí.

Přes čtyřicet let se Michael Myers marně snaží připravit o život Laurie Strode (Jamie Lee Curtis). Navzdory tomu, že výčet jeho obětí připomíná telefonní seznam, Laurie se vždycky podařilo vyklouznout. Z role bezbranné čekatelky na smrt se navíc během let transformovala v neohroženou bojovnici, která ví, že nejlepší obrannou je útok. Přestože na Michaela připravila celou řadu pastí a některé z nich dokonce úspěšně sklaply, vyřešit problém jednou provždy se jí nepodařilo. Co se týče vzájemné konfrontace, mají prostě oba neskutečnou smůlu. Jenže i ta musí jednou skončit. Stejně jako Halloween.

„V posledním záběru, který jsem točila, jsem seděla v autě. Kamera zabírala detail mé tváře. Když jsme skončili, bylo půl páté ráno a já na obrazovce uviděla svůj obličej. Uvědomila jsem si, že je to poslední obrázek Laurie Strode po 44 letech, která jsem s ní strávila. Bylo mi skvěle a věřím, že skvěle bude i divákům. Myslím, že budou šílet,“ slibuje Jamie Lee Curtis a dodává: „Natočili jsme konec, který nenechá nikoho chladným. Někoho naštve, někoho dojme, ale hlavně je to naprosto dokonalá tečka,“ slibuje herečka.

Příběh hororu Halloween končí se odehrává čtyři roky po tragických událostech, které městečko Haddonfield a rodinu Laurie Strode postihly ve filmu Hallowen zabíjí. Ocitáme se v současnosti, kterou by měl příběh silně reflektovat. Kromě zabijáka s maskou tak budou městečko terorizovat i „noční můry“, které poslední dva roky všichni dobře známe.

Na konci zimy

Poslije zime

Režie: Ivan Bakrac

Hrají: Momcilo Otasevic, Petar Buric, Maja Susa

Plakát filmu Válečnice

Válečnice

Woman King, The (USA, Kanada)

drama, historický, 126 min

Režie: Gina Prince-Bythewood

Hrají: Viola Davis, Hero Fiennes Tiffin, Jayme Lawson, Lashana Lynch, Jordan Bolger, John Boyega, Thuso Mbedu, Sheila Atim, Adrienne Warren, Masali Baduza, Angélique Kidjo

Akční drama Válečnice je pozoruhodný příběh ryze ženské válečné jednotky, která v roce 1800 chránila africké Dahomejské království neslýchanou zuřivou nemilosrdností. Snímek Válečnice, jenž je inspirován skutečnými událostmi, přináší emocionálně impozantní příběh generálky Naniscy (držitelka ceny Oscar® Viola Davis), která trénuje další generaci rekrutů s cílem připravit je na bitvu proti nepříteli odhodlanému zničit jejich způsob života. Za některé věci stojí za to bojovat…

Websterovi ve filmu

Slovensko, Česko, 2022 • 65 Min • Režie: Katarína Kerekesová • Česká Verze • Přístupný • Dcp • Premiéra: 13. 10. 2022 • Konec Monopolu: 31. 12. 2029

animovaný, rodinný, 65 min

Režie: Katarína Kerekesová

Hrají: Ivana Korolová, Adam Mišík, Jiří Lábus, Ivana Chýlková, Naďa Konvalinková, Daniel Krejčík, Jaromír Dulava, Jan Vondráček

Mohlo by se zdát, že Lili Websterová (Ivana Korolová) je pavoučí holčička jako každá jiná. Spolu se svým starším bráchou (Adam Mišík), starostlivou maminkou (Ivana Chýlková), chápajícím tatínkem (Jaromír Dulava) a čipernými prarodiči (Jiří Lábus) žije v kokonu nad výtahovou šachtou, chodí do školy a ráda si hraje s kamarády. Lili je ale neobyčejně zvídavá a odvážná, a tak se jí občas stane pořádný průšvih. Třeba tenkrát, když měla zodpovědnost za hlídání much a všechny jí uletěly, nebo když se nechala napálit podvodníkem na internetu. Humorné i laskavé příběhy propletené nečekaným dobrodružstvím se v rodinném animovaném filmu věnují každodenním dětským radostem i trápením a ukazují, že nejpevnější síť je rodina.

Proč tento film:

"Uvedení nového česko-slovenského animovaného filmu pro celou rodinu je vždy událost. A ještě když jde o zavedou značku, která čítá seriál o dvou částech a knihy na motivy pavoučí rodiny. Rodiče si určitě užijí své oblíbené herce, kteří namluvili pavoučí hrdiny a děti si zamilují sympatické pavouky v čele s pavoučí slečnou Lili… ideální plán na deštivé podzimní odpoledne. A nebojte se přivést i menší děti, kratší stopáž a rozdělení filmu do jednotlivých příběhů zaručí, že i ti nejmenší se nebudou nudit."

Tomáš Žůrek, Aerofilms

20. 10. 2022

Plakát filmu Black Adam

Black Adam

USA

akční, sci-fi, 125 min

Režie: Jaume Collet-Serra

Hrají: Dwayne Johnson, Aldis Hodge, Noah Centineo, Sarah Shahi, Marwan Kenzari, Quintessa Swindell, Pierce Brosnan

Téměř 5000 let poté, co byl obdařen všemocnou mocí egyptských bohů - a stejně rychle uvězněn - je Black Adam (Dwayne Johnson) vysvobozen ze svého pozemského hrobu a připraven rozpoutat v moderním světě svou jedinečnou formu spravedlnosti.

Il Boemo

Česko, Itálie, Slovensko

drama, hudební, 140 min

Režie: Petr Václav

Hrají: Vojtěch Dyk, Barbara Ronchi, Lana Vlady, Lino Musella, Philippe Jaroussky, Zdeněk Godla, Cristiano Donati

Historický velkofilm je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění. (Pilot Film)

Plakát filmu Můj otec, kníže

Můj otec, kníže

Mein Vater, der Fürst (Rakousko, Česko)

dokumentární, 88 min

Režie: Lukas Sturm, Lily Schwarzenberg

Hrají: Karel Schwarzenberg

Intimní portrét vztahu Karla Schwarzenberga a Lily Schwarzenbergové. Kancléř Václava Havla a bývalý ministr zahraničí, jedna ze zásadních polistopadových morálních autorit, přezdívaná s láskou četnými stoupenci „kníže“, strávil se svou dcerou, spolurežisérkou filmu, v průběhu pěti let desítky hodin na místech, která poznamenala ne vždy poklidný život šlechtické rodiny. Praha, Orlík, Vídeň, štýrské Murau, tam všude se mísilo soukromí se zásadními dějinnými okamžiky dvacátého století. Fascinující rozhovory mezi dcerou a otcem se nevyhýbají ani nepohodlným, kontroverzním tématům, jako je komplikované dospívání ve stínu charismatického otce a pod tíhou aristokratických tradic a zvyků. (MFF Karlovy Vary)

Utama

Bolívie, Uruguay, Francie

drama, 87 min

Režie: Alejandro Loayza Grisi

Hrají: Santos Choque, Luisa Quispe, José Calcina, Candelaria Quispe, Placide Ali, Félix Ticona

Stárnoucí indiánský pár z kmene Quechua žije na bolivijských pláních roky a roky tu samou rutinu oklopen stádem lam a majestátními horami. Nezvykle dlouhé sucho ale postaví Virginia a Sisu před obtížně řešitelné dilema. Co když se celý jejich způsob života chýlí k neodvratnému konci? Co když pro ně ve vyschlé krajině neexistuje žádná budoucnost? Do malé usedlosti na planině přijíždí jejich vnuk Clever a nabízí jim útočiště ve městě. Zároveň ale své prarodiče nedokáže ponechat napospas osudu, a tak se trojice indiánů po svém vypořádává s umíráním krajiny, nevyhnutelností změny a hledáním smyslu bytí tváří v tvář konci. Utama je pokorným žalozpěvem za mizející kulturu bolivijských indiánů i tichou, ale naléhavou připomínku dopadů globálních klimatických změn na místa, kterým říkáme domov. (Artcam Films)

Plakát filmu Za vším hledej ženu

Za vším hledej ženu

Česko

komedie, romantická komedie, romantický, 105 min

Režie: Miloslav Šmídmajer

Hrají: Hana Vágnerová, Tereza Rychlá, Betka Staňková, Marek Vašut, Marek Němec, Zlata Adamovská, Igor Orozovič, Jiří Vyorálek, Albert Čuba, Vladimír Polák, Zuzana Pillmann, Marie Viková a další.

Třicetiletá Alex neprožívá zrovna šťastné období s přítelem. A když potká staršího charizmatického Alberta, podlehne jeho šarmu. Okamžitě se zamiluje, ovšem brzy narazí na jeho tvrdou slupku. A v tu chvíli přicházejí na pomoc kamarádky a vymyslí na Alberta past, do které se postupně chytá… ovšem osud si občas se vztahy zahrává a přináší překvapení. Osobitá vztahová komedie, která nabízí velké herecké příležitosti pro tři skvělé herečky, a také mnoho slovního i situačního humoru.

26. 10. 2022

Plakát filmu Šoumen krokodýl

Šoumen krokodýl

Lyle Lyle Crocodile (USA)

komedie, rodinný, 107 min

Režie: Will Speck, Josh Gordon

Hrají: Javier Bardem, Constance Wu, Winslow Fegley, Scoot McNairy a Brett Gelman

Když se rodina Primmů přestěhuje do New Yorku, jejich syn Josh se snaží zvyknout si na novou školu i přátele. Vše se změní od okamžiku, kdy Josh objeví Lylea – zpívajícího krokodýla, který miluje koupele, kaviár a dobrou hudbu – v podkroví jejich nového domova. Chlapec a krokodýl se velmi rychle zpřátelí, když ale Lyleovu existenci začne ohrožovat zlý soused pan Grumps, Primmovi se musí spojit s Lyleovým charismatickým majitelem Hectorem P. Valentim, aby ukázali světu, že rodina může vzniknout na nejneočekávanějších místech, a že na velkém zpívajícím krokodýlovi s ještě větší osobností není nic špatného.

27. 10. 2022

Plakát filmu Adam Ondra: Posunout hranice

Adam Ondra: Posunout hranice

Česko, Itálie

dokumentární, 77 min

Režie: Jan Šimánek, Petr Záruba

Hrají: Adam Ondra

Adam Ondra, největší lezecká ikona současnosti, dosahuje fenomenálních sportovních výkonů. Z nemluvného introverta se stala světová sportovní hvězda a z touhy lézt úkol vždy zvítězit. Skrze Adamův příběh a jeho tvrdou přípravu na olympiádu v Tokiu ve filmu sledujeme proměnu sportovního lezení a sportu obecně, vliv komerčních tlaků, médií a diváků toužících po show, ve kterou se lezecké závody mění. V kontrastu se samotou, která provází Adama při jeho každodenním tréninku, a s přírodou, která jej obklopuje při lezení na skalách, se ke konci filmu ocitáme na největší sportovní akci vůbec, na letních olympijských hrách. Zde heslo "není důležité zvítězit, ale zúčastnit se" již dávno nahradilo nové: "vítěz bere vše".

Ennio

Itálie, Belgie, Nizozemsko, Japonsko

dokumentární, životopisný, 156 min

Režie: Giuseppe Tornatore

Hrají: Ennio Morricone, Quentin Tarantino, Clint Eastwood, Oliver Stone, Barry Levinson, Kar-wai Wong, Hans Zimmer, John Williams, Dario Argento, Bernardo Bertolucci

Oscarový režisér Giuseppe Tornatore (Bio Ráj, Nejvyšší nabídka) přináší filmovou poctu svému příteli a legendárnímu skladateli filmové hudby Enniu Morriconemu. Celovečerní dokument obsahuje rozhovory se slavnými režiséry a hudebníky, se kterými Morricone spolupracoval a které svou tvorbou ovlivnil (Quentin Tarantino, Hans Zimmer, John Williams, Clint Eastwood, Oliver Stone a další). Přináší také unikátní pohled na jeho život skrze dosud nezveřejněné archivní záběry a nechybí ani ukázky ze slavných koncertů a filmů, které Ennia Morriconeho navždy zapsaly výrazným písmem do historie kinematografie. (Pannonia Ent.)

Fabian - Příběh moralisty

Fabian oder Der Gang vor die Hunde

Režie: Dominik Graf

Hrají: Tom Schilling, Albrecht Schuch, Saskia Rosendahl

Já, hrobař

Ya pratsyuyu na tsvyntari (Ukrajina)

komedie, drama, 103 min

Režie: Alexey Taranenko

Hrají: Vitalij Salij, Oleksij Tritenko, Viktor Ždanov, Wiktoria Gorodeckaja, Andrij Isajenko, Nina Naboka, Igor Salimonov, Jaroslav Bezkorovajnyj, Rimma Zjubina, Stalina Lahošňak

Saša pracuje na hřbitově v Kyjevě, ale nemá rád lidi. Problém je, že s nimi musí komunikovat a okolí očekává, že to bude dělat citlivě. Tváří v tvář pozůstalým, kteří truchlí nad blízkými nebo i kočkami, však nedokáže přemoci svůj neskrývaný sarkasmus. Jeho pohled na svět se snaží změkčit pohledná klientka i jeho vlastní pubertální dcera. V jeho oboru o zákazníky není nouze, navíc se v něm točí nemalé peníze, což velmi dobře ví i banda šílených mafiánů, kteří se na hřbitov nalepili. Černá komedie Já, hrobař sleduje život vyhořelého pětatřicátníka, který se snaží znovu najít cestu k lidem a motivaci opět žít. (Donart Film)

PSH Nekonečný příběh

Česko, 2022 • 70 Min • Režie: Štěpán Vodrážka • Originální Verze • Přístupný Od 12 Let • Dcp •

70 min

Režie: Štěpán Vodrážka

Českou hudební legendu Peneři strýčka Homeboye neboli PSH zná v České republice snad každý. Jací jsou ale ve skutečnosti dnes už kluci na prahu středního věku Orion, Vladimir 518 a Mike Trafik? Vznik přelomového alba Repertoár, dodnes považovaného za milník českého rapu a jednu z nejlepších desek vůbec, posun k elektronice nebo testování maximálních možností hudebního showbyznysu i sebe sama – to je základ filmu o kapele PSH. Ta si fanoušky získala autenticitou, vtipem i tvrdou prací a stále se drží na vrcholu díky lásce k hudbě a nerozlučnému přátelství. Nejznámější čeští rappeři se v překvapivě otevřeném a velmi osobním dokumentu se spoustou dosud nepublikovaných záběrů a soukromých archivů nebojí jít na dřeň a být stejně upřímní jako jejich hudba. Zdá se, že příběh PSH jen tak neskončí. Film byl oceněný diváckou cenou na MFF Karlovy Vary 2022.

PSH Nekonečný příběh – turné kapely s filmem

Vladimir 518

,

Orion

a

Mike

Trafik

vyrážejí na

Nekonečnou tour

s koncerty v Čechách i na Slovensku a vezou s sebou nový dokument

PSH Nekonečný příběh

Nekonečná tour nabídne hudebním a filmovým fanouškům v šesti městech projekci filmu o PSH s účastí kapely v rámci debaty po filmu a koncert PSH. Vstupenky do kina a lístky na koncert se prodávají zvlášť. 

PSH Nekonečný příběh & Nekonečná tour

6.10. Košice

17:30 projekce a debata Tabačka Kulturfabrik

20.30 koncert klub Collosseum

7.10. Bratislava

17:30 projekce a debata Cinema City Aupark

21:00 koncert Majestic Music Club

8.10. Brno

19.30 projekce a debata kino Scala

22.30 koncert klub Fléda

14.10. Hradec Králové

18.00 projekce a debata NãPLAVKA café & music bar

21.00 koncert NãPLAVKA café & music bar

21.10. Liberec

17.30 projekce a debata kino Varšava

22.00 koncert klub Bunkr

27.10. Praha

19.30 projekce a debata kino Světozor

23.00 Lucerna Music Bar

Poslední střih

Z (comme Z) (Francie)

komedie, horor, 110 min

Režie: Michel Hazanavicius

Hrají: Romain Duris, Bérénice Bejo, Grégory Gadebois, Finnegan Oldfield, Matilda Anna Ingrid Lutz, Raphaël Quenard, Luàna Bajrami, Jean-Pascal Zadi, Agnès Hurstel, Lyès Salem

V opuštěné budově se rozpadá natáčení nízkorozpočtového zombie hororu. Protivný režisér svým nepříjemným chováním tlačí herce a štáb na pokraj sil, když odhalí svůj plán, jak vnést do projektu energii a vzrušení: oživit skutečnou, prastarou zombie kletbu. Ve zběsilém jednorázovém záběru, kde létají části těl a tekutiny, bojují herci s nemrtvými a se svým režisérem o život, až film dospěje k šokujícímu závěru a začnou běžet titulky... je to ale celý příběh? Oscarový scenárista a režisér Michel Hazanavicius předkládá jeden z nejinovativnějších, nejradostnějších a nejzábavnějších milostných dopisů filmu a filmařině, jaký kdy uvidíte. (Film Europe)

Plakát filmu Princ Mamánek

Princ Mamánek

Česko

pohádka, 100 min

Režie: Jan Budař

Hrají: Jan Budař, Ondřej Vetchý, Martin Huba, Jana Nagyová, Veronika Khek Kubařová, Vladimír Javorský, Boleslav Polívka

Princ Ludvík Otomar Karel XII. zrozený Vznešený je velmi spjatý se svou milující maminkou, královnou Ludmilou. Jenže Ludvík je princ už poněkud přerostlý, je mu 39 let. Bojí se skoro všeho, do ženění se nežene a většinu života se poflakuje po přepychovém zámku a přilehlých oborách. Moudrý král Radomil mu proto připraví nečekaný dárek – princ se jednoho rána probudí v lese v obyčejných šatech a v doprovodu drsného rytíře Hudrovala se má vydat do světa, aby poznal, co je život a snad konečně dospěl. Na velké dobrodružné cestě ho čekají věci, o kterých zatím jen četl v knihách. Potká mocného čaroděje, zlé čarodějnice, ducha i samotnou paní Smrt... a možná najde i lásku svého života. Co na to všechno řekne maminka? A bude spokojený otec král? (Bontonfilm)

Srdeční záležitost

Liebesdings (Německo)

romantická komedie, 99 min

Režie: Anika Decker;

Hrají: Elyas M’Barek, Lucie Heinze, Peri Baumeister, Linda Pöppel, Maren Kroymann, Alexandra Maria Lara

Červený koberec, zářící reflektory, ječící fanoušci, fotografové honící se za nejlepším snímkem, kameramanské štáby čekající na rozhovory – premiéra se blíží a největší německá filmová hvězda Marvin Bosch (Elyas M’Barek) je netrpělivě očekávána. Ale Marvin nepřichází. Rozhovor s bulvární novinářkou Bettinou Bamberger (Alexandra Maria Lara) se totiž strašně nevydařil, hvězda před novináři prchá a její útěk skončí ve feministické mimodivadelní skupině „3000“ vedené Friedou (Lucie Heinze), jejich projekt je na pokraji zániku. Zachrání Marvin, Frieda a jejich přátelé divadlo, napraví Marvinovu reputaci a hlavně dostane šanci láska?

Událost

L’événement (Francie)

drama, 100 min

Režie: Audrey Diwan

Hrají: Anamaria Vartolomei, Luàna Bajrami, Sandrine Bonnaire, Louise Chevillotte, Pio Marmaï, Kacey Mottet Klein, Anna Mouglalis, Fabrizio Rongione, Louise Orry-Diquéro, Cyril Metzger

Francie, 1963. Anne je bystrá, mladá studentka, která má před sebou slibnou budoucnost. Když však otěhotní, možnost dokončit studium a vymanit se z omezení plynoucích z jejího sociálního původu se rozplyne. S blížícími se závěrečnými zkouškami a rostoucím břichem se Anne rozhodne jednat, i kdyby měla čelit hanbě a bolesti, i kdyby kvůli tomu měla riskovat vězení... (Film Europe)

Plakát filmu Vražda v Londýně

Vražda v Londýně

See How They Run (USA)

historický, mysteriózní, thriller, 98 min

Režie: Tom George

Hrají: Sam Rockwell, Saoirse Ronan, Adrien Brody, Ruth Wilson, Shirley Henderson, David Oyelowo, Jacob Fortune-Lloyd, Harris Dickinson, Sian Clifford, Reece Shearsmith, Tim Key, Pearl Chanda, Angus Wright, Pippa Bennett-Warner, Lucian Msamati, Charlie Cooper, Paul Chahidi, Ania Marson, Laura Morgan, Eileen Nicholas, Philip Desmeules

V londýnském West Endu 50. let se náhle zastaví plány na filmovou verzi divadelního hitu poté, co je zavražděn jeden z klíčových členů štábu. Když se případu ujmou světem unavený inspektor Stoppard (Sam Rockwell) a snaživá začátečnice strážnice Stalkerová (Saoirse Ronan), ocitnou se oba v zapeklité záhadě v okázale špinavém divadelním podsvětí a vyšetřují záhadnou smrt na vlastní nebezpečí. Daniel Pemberton

Ďablovo světlo

Devil’s Light, The

Plakát filmu Ďáblova kořist

Ďáblova kořist

Prey for the Devil (USA)

horor, thriller, 93 min

Režie: Daniel Stamm

Hrají: Virginia Madsen, Jacqueline Byers, Colin Salmon, Ben Cross, Christian Navarro, Lisa Palfrey, Nicholas Ralph, Tom Forbes, Debora Zhecheva, Velizar Binev, Owen Davis

NĚKDO JE ZROZEN BÝT EXORCISTOU

V reakci na celosvětový nárůst posedlosti démony katolická církev znovu otevírá školy exorcismu, kde se kněží učí obřadu vymítání. Na tomto duchovním bojišti se objeví nepravděpodobná bojovnice: mladá jeptiška, sestra Ann (Jacqueline Byersová). Přestože jeptišky mají zakázáno provádět exorcismy, profesor (Colin Salmon) rozpozná nadání sestry Ann a souhlasí, že ji vyškolí. Sestra Ann se ocitá v duchovní frontové linii se svým spolužákem otcem Dantem (Christian Navarro) a svádí boj o duši mladé dívky (která je podle sestry Ann posedlá stejným démonem, který před lety trýznil její vlastní matku) a brzy si uvědomí, že ji ďábel má přesně tam, kde ji chce mít.... a chce vstoupit.

3. 11. 2022

Plakát filmu Amsterdam

Amsterdam

USA

drama, historický, 135 min

Režie: David O. Russell

Hrají: Margot Robbie, Christian Bale, John David Washington, Anya Taylor-Joy, Timothy Olyphant, Zoe Saldana, Robert De Niro, Rami Malek, Andrea Riseborough, Michael Shannon, Matthias Schoenaerts, Mike Myers, Alessandro Nivola, Chris Rock, Leland Orser, Taylor Swift, Dey Young, Bonnie Hellman, Gigi Bermingham

Kriminální drama, které brilantně splétá historická fakta s fikcí, vypráví příběh třech přátel, kteří se ocitnou uprostřed jednoho z nejvíce šokujících spiknutí v americké historii. Ve filmu hrají Christian Bale, Margot Robbie, John David Washington, Anya Taylor-Joy, Taylor Swift, Zoe Saldaña, Rami Malek, Robert De Niro a další.

 

Bílé ptáče: Zázračný příběh

White Bird: A Wonder Story (USA)

historický, drama

Režie: Marc Forster

Hrají: Gillian Anderson, Helen Mirren, Bryce Gheisar, Orlando Schwerdt, Philip Lenkowsky, Jo Stone-Fewings, Ariella Glaser, Karolína Lea Nováková, Olivia Ross, James Beaumont

Chlapec a jeho rodina během druhé světové války ukryjí mladou židovskou dívku ve Francii, jenž je okupována nacisty. (TommyZR)

Hranice lásky

Česko, 2022 • 95 Min • Režie: Tomasz Wiński • Česká Verze • Přístupný Od 15 Let • Dcp 1.85 : 1 • Premiéra: 3. 11. 2022 • Konec Monopolu: 31. 12. 2032

drama, 95 min

Režie: Tomasz Wiński

Hrají: Hana Vagnerová, Matyáš Řezníček, Eliška Křenková, Martin Hofmann, Lenka Krobotová, Hynek Čermák, Antonie Formanová, Jiří Rendl, Johana Matoušková, Cyril Dobrý

Hana (Hana Vagnerová) začíná cítit, že její vztah s Petrem (Matyáš Řezníček) se pohybuje v příliš zajetých kolejích. Rozhodne se ho tedy osvěžit a začne s Petrem sdílet své erotické představy a tajné sny. Od vyprávění je pak už jen krůček k činům. Ke zkoumání vlastní intimity, k zážitkům s jinými partnery a ke stále intenzivnějšímu hledání hranic, za které se dá v lásce a sexu zajít. Experiment se svobodou se však může snadno vymknout z rukou...

Proč tento film:

„Chtěli jsme být u okamžiku, kdy přichází český film, který je velmi divácký, ale zároveň chytrý. Není to osmdesátápátá verze téhož a nebojí se provokovat a kousat. Nesnaží se za každou cenu líbit všem, je důstojný, nepitvoří se. Vyzývá k diskuzím a v divácích navíc možná vzbudí intimní otázky, na které občas myslí každý, ale raději je z opatrnosti nechává spát. Jde (doslova) s kůží na trh a po uvedení v Hlavní soutěži na karlovarském festivalu mu v tom v Aerofilms chceme pomoci. A pak je tu ještě jeden důvod – některé zásadní scény se natáčely za těžkého lockdownu v lokacích, které máme v oblibě. Například v letenském baru Cobra.“

Ivo Andrle, Aerofilms

Kámoši

Bros (USA)

romantická komedie, 115 min

Režie: Nicholas Stoller

Hrají: Billy Eichner, Luke Macfarlane, Ts Madison, Monica Raymund, Guillermo Díaz, Guy Branum, Amanda Bearse

Romantická komedie o dvou gayích, kteří se potácí na cestě k lásce. Možná. Oba jsou totiž hodně zaneprázdnění. Komedie Kámoši je o tom, jak těžké je najít člověka, se kterým by se dalo jít životem.

Plakát filmu Přání k narozeninám

Přání k narozeninám

Česko

komedie

Režie: Marta Ferencová

Hrají: Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Veronika Khek Kubařová, Tomáš Klus, Igor Orozovič, Jaroslav Plesl, Matěj Hádek, Simona Babčáková, David Švehlík, Valentýna Bečková

Líba (Eva Holubová) – maminka, babička, ale především vládkyně rodiny – má kulaté narozeniny. V tento den ale neslaví narozeniny jenom ona… Malá lež a neplánovaná návštěva spustí lavinu nečekaných událostí, při kterých se celá velká rodina ocitne na cestě, kdy jedna nepředvídatelná situace stíhá druhou. Komedie o tom, jak se rodinná oslava zvrtne v divokou jízdu, při které si nikdo nemůže být jistý vůbec ničím. (Bioscop)

Rimini

Režie: Ulrich Seidl

Hrají: Michael Thomas, Tessa Göttlicher, Hans-Michael Rehberg

Sparta

Režie: Ulrich Seidl

Hrají: Georg Friedrich

10. 11. 2022

Plakát filmu Black Panther: Wakanda nechť žije

Black Panther: Wakanda nechť žije

Black Panther: Wakanda Forever (USA)

akční, dobrodružný, sci-fi

Režie: Ryan Coogler

Hrají: Letitia Wright, Lupita Nyong'o, Winston Duke, Angela Bassett, Danai Gurira, Martin Freeman, Tenoch Huerta, Michaela Coel, Florence Kasumba, Dominique Thorne, Curtis Bannister, Daniel Kaluuya, Isaach De Bankolé, Mabel Cadena, Hari Nef, Rebecca Quin, Gigi Bermingham, Grace Junot

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (mikki089)

Dreaming Walls: Hotel Chelsea

Dreaming Walls: Inside the Hotel Chelsea

Režie: Maya Duverdier, Amélie van Elmbt

EOS: Dánský sběratel - Delacroix až Gauguin

EOS: Danish Collector, The - Delacroix To Gauguin (Velká Británie)

dokumentární, 90 min

Režie: David Bickerstaff

Kvík

Knor (Nizozemsko, Belgie)

animovaný, 72 min

Režie: Mascha Halberstad

Hrají: Jelka van Houten, Kees Prins, Henry van Loon, Loes Luca, Alex Klaasen, Remko Vrijdag, Matsen Montsma, Hiba Ghafry, Johnny Kraaijkamp jr.

9-ročná Babs má milujúcich rodičov, najlepšieho priateľa, krásny dvor na hranie a záhradu, ktorej plody slúžia ako zdravá vegetariánska strava pre rodinu. Jedného dňa však tento idylický svet naruší príchod kovboja z Ameriky. Ako sa ukáže, je to Babsin starý otec. Babsina mamka a teta Christine nie sú veľmi rady, že ho po mnohých rokoch znovu vidia, ale dôvod nechcú prezradiť. Babsin starý otec z Ameriky splní veľkú túžbu svojej vnučky mať vlastného domáceho miláčika. Keďže jej otec má alergiu na zvieracie chlpy, daruje Babs prasiatko Kvik. Tento malý milý ružový víchor dokáže očariť každého behom chvíľky. Babs je prešťastná. Zato u ostatných dedko a najmä jeho tajomný zamknutý kufor pod posteľou vzbudzujú podozrenie. Milý starý pán s bendžom má totiž nejaké nedoriešené záležitosti s tradičnou súťažou o miestneho klobásového kráľa. (ASFK)

Láska to nebyla

Liebe war es nie

Režie: Maya Sarfaty

Hrají: Helena Citron, Roza Citron, Frank Wunsch

Plakát filmu Michael Kocáb - rocker versus politik

Michael Kocáb - rocker versus politik

ČR / Slovensko

dokument, 102 min

Režie: Olga Sommerová

Hrají: Michael Kocáb, Zuzana Čaputová, Vilém Čok, Darja Kocábová, David Kocáb, Jessika Kocábová, Magdalena Kocábová Westman, Marsha Kocábová, Miki Kocáb, Natálie Kocábová, Miloš Hoffman, Michal Horáček, Jiří Hrubeš, Oskar Krejčí, Klaudius Kryšpín, Steven Mercurio, Svetozár Naďovič, Jan Nedvěd, Michal Pavlíček, Glenn Proudfoot, Richard Scheufler, Ondřej Soukup, Jiří Stivín, Richard Šíma, Ondrej Šoth, Mojmír Zachariáš

Celovečerní dokumentární snímek Michael Kocáb – rocker versus politik režisérky Olgy Sommerové nabízí portrét výrazné osobnosti, hudebníka a politika, který nadále zůstává výrazným a nepřehlédnutelným občanským aktivistou.

Životní etapy Michaela Kocába postupují od klíčových momentů dětství, mládí, dospělosti až ke zralému věku, jehož perspektivou na sebe a svůj dosavadní život nahlíží. Hlavního hrdinu režisérka Sommerová nachází v jakémsi stavu životní harmonie, a to ve vztahu k minulosti, přítomnosti a proklamativně i k budoucnosti, což pozitivně potvrzují členové jeho rodiny v intimním rodinném prostředí.

Závažnější vrstvu dokumentu představuje rozkrývání zdánlivě nesmiřitelných osobních poloh rockového hudebníka a umělce, který stále intenzivně tvoří a žije, a politika, který nekompromisně prosazuje svobodu, lidská práva a demokracii, ale který se tak paradoxně stává součástí establishmentu, proti kterému se musí vymezovat každý „poctivý rocker“… Režisérka Olga Sommerová tato témata vyvolává a ponechává na divácích, aby si utvořili svůj názor.

Výsledkem je portrét umělce a politika, který místo očekávatelné „nekompromisní zuřivosti“ starého rockera nabízí životní optimismus doprovázený sympatickou pokorou k úspěchům a sebeironické reflexi vlastního chybování a omylů. Rockerství se nepochybně projevuje v tom, že se nejedná o bilanční hodnocení vlastního života, ale upřímnou a poctivou snahu popsat princip vzdoru proti totalitě a lásky a víry ke svobodě, umělecké a politické.

Film byl vyroben za podpory Státního fondu kinematografie.

Plakát filmu Oběť

Oběť

Obeť (Slovensko, Česko, Německo)

drama, 92 min

Režie: William Brent Bell

Hrají: Vita Smačeljuk, Gleb Kuchuk, Alena Mihulová, Igor Chmela, Klaudia Dudová, Gabriela Míčová, Inna Žulina, Viktor Zavadil, Elizaveta Maximová

Irina (40) je svobodná matka původem z Ukrajiny žijící na českém maloměstě. Pro svého syna Igora (14) by udělala cokoliv. Platí mu tréninky gymnastiky, pomáhá mu se školou a už řadu let se snaží pro oba získat české občanství. Když Irina odjede na několik dní na Ukrajinu, aby si nechala prodloužit víza, Igor zůstává v Čechách sám. Na Ukrajině ji ale zastihne nečekaná zpráva. Igora kdosi surově zbil, leží v umělém spánku a čeká na operaci. Hlavním podezřelým ze zdánlivě bezdůvodného útoku jsou místní Romové, což Igor po probuzení z umělého spánku potvrdí. Irina se rozhodne bojovat za spravedlnost a její boj mobilizuje celou společnost. V mnoha případech ale jednostranně. S rostoucí nenávistí a útoky vůči Romům, se Igor rozhodne mámě říct, co se onu osudnou noc skutečně stalo… (Česká televize)

Plakát filmu Operace Fortune: Ruse de guerre

Operace Fortune: Ruse de guerre

Operation Fortune: Ruse de guerre (USA, Čína)

akční, komedie, 114 min

Režie: Guy Ritchie

Hrají: Jason Statham, Aubrey Plaza, Josh Hartnett, Cary Elwes, Hugh Grant, Max Beesley, Eddie Marsan, Eugenia Kuzmina, Kaan Urgancıoğlu, Peter Ferdinando

Agent MI6 Orson Fortune a jeho tým agentů naverbují jednu z největších hollywoodských filmových hvězd, aby jim pomohla při tajné misi, kdy prodej nové smrtící zbrojní technologie hrozí narušením světového řádu.

Svatý pavouk

Holy Spider

Režie: Ali Abbasi

Hrají: Zar Amir-Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani

16. 11. 2022

Sami doma

Česko

dokumentární, komedie

Režie: Jan Foukal

Hrají: Jan Foukal, Albert Romanutti

Z jedné návštěvy se stal večírek, z večírku spolubydlení. Filmař a muzikant Jan Foukal a Albert Romanutti, frontman kapely Bert & Friends a nepřehlédnutelná postava české hudební scény, se ocitají v rolích hlavních hrdinů první české bromance. Honza si čerstvě pronajal byt, aby řešil rodinnou situaci. Bert kvůli koronavirové pandemii přišel o koncerty a právě se rozešel s holkou. Zatímco někdo si psal během lockdownu třeba deník, kluci díky své mimořádné otevřenosti, kreativitě a především všudypřítomné ruční kameře natočili celovečerní romanci o mužském přátelství. Vir, který zavřel svět, se v jejich případě stal příležitostí, jak objevovat radost ze života. Na půdorysu osmatřiceti metrů čtverečních nechali vzniknout jak filmu s velkou dávkou humoru, tak i novým autorským písním. Vítejte u nich doma. (Aerofilms)

17. 11. 2022

Plakát filmu Grand Prix

Grand Prix

Česko

komedie, road movie, 107 min

Režie: Jan Prušinovský

Hrají: Roman: Kryštof Hádek Emil: Robin Ferro Štětka: Štěpán Kozub Iveta: Anna Kameníková Holeček: Marek Daniel Bílková: Eva Hacurová Nováček: Miroslav Donutil Jindra: Tatiana Dyková Šrejbr: Miloš Černoušek Klimek a Bogumil: Michal Režný a Nikola Janković

Filmová komedie režiséra Jana Prušinovského (Most!, Okresní přebor) vypráví o dvou bratrancích milujících auta a jednom kriminálníkovi, který je zase rád krade. Roman (Kryštof Hádek) vede pofidérní autobazar na okraji města, má tři děti, živelnou manželku (Anna Kameníková) a pije. Emil (Robin Ferro), fanatický milovník pořádku, si piplá svou autodílnu v centru, za kterou stojí jeho největší chlouba: maketa Formule 1. Když Emil v televizní soutěži vyhraje vstupenky na Velkou cenu Formule 1, nezbývá mu nic jiného než požádat bratrance Romana, aby jej tam zavezl. Neumí totiž řídit. Ani jeden z nich ještě netuší, že se na ně nabalí místní magnet na problémy, vrchní dodavatel kradených aut a Romanův kamarád z vězení Štětka (Štěpán Kozub).

JFK návrat: Za zrcadlem

JFK Revisited: Through the Looking Glass

Režie: Oliver Stone

Hrají: John F. Kennedy, Walter Cronkite, Malcolm Kilduff

Můj Armagedon

Armageddon Time

Režie: James Gray

Hrají: Jessica Chastain, Anne Hathaway, Anthony Hopkins

Plakát filmu Princezna zakletá v čase 2

Princezna zakletá v čase 2

Česko

pohádka, fantasy

Režie: Petr Kubík

Hrají: Eliška Křenková, Natalia Germani, Marek Lambora, Simona Zmrzlá, Vojtěch Kotek, Jan Révai, Martin Písařík, Jakub Ouvín, Veronika Freimanová, Roman Zach

Pokračování úspěšné fantasy pohádky Princezna zakletá v čase představuje svůj první teaser a láká na všechno, co její fanoušci zbožňují.

            Přestože je Princezna zakletá v čase jednou z nejlépe hodnocených pohádek poslední dekády, stala se oficiálně nejpostiženějším filmem pandemií COVIDu. Její tvůrci to však nevzdali a už na podzim mají přijít s druhým dílem. Fanoušci i kritici pochopitelně polemizují, zda pokračování dosáhne stejných kvalit jako první díl, tvůrčí trio Kubík, Pařík, Krištof však už nyní odpovídají prvním teaserem.

Ten představuje především novou hereckou posilu, kterou je vedle Karla Dobrého nebo Petry Nesvačilové herec Vojta Kotek – podle všeho ztvární jednu z hlavní rolí. Doplní tak herecké trio Lambora, Germani, Křenková. Tvůrci se navíc od začátku netají tím, že si Eliška Křenková ve filmu zahraje dvojroli, protože se v pohádce setkává se svým vlastním já z minulosti. A právě i tyto dvě verze Elišky Křenkové můžete v teaseru vidět.

Na první pohled je zřejmé, že druhý díl i nadále staví na ve své odlišnosti od současných českých pohádek. Diváci se tedy mohou znovu těšit na zcela výjimečné vizuální efekty, epickou hudbu, a především na originální příběh protkaný magií a tentokrát i alchymií. „Chceme opět přinést něco jedinečného a nevídaného, ale současně stavíme příběh pevně na základech českých pohádek a české kultury,” říká režisér Petr Kubík.

Teaser nikdy neprozradí tolik, kolik plnohodnotný trailer, na ten se ale podle všeho můžeme těšit už během července. Samotná Princezna zakletá v čase 2 pak přichází do kin v listopadu 2022, kde se ukáže, zda pohádka skutečně naváže na úspěch prvního dílu.

R.M.N.

Režie: Cristian Mungiu

Hrají: Marin Grigore, Judith State, Macrina Barladeanu

Stávka

Stachka

Režie: Sergei Eisenstein

Hrají: Grigoriy Aleksandrov, Maksim Shtraukh, Mikhail Gomorov

24. 11. 2022

Plakát filmu Divnosvět

Divnosvět

Strange World (USA)

animovaný, animovaný rodinný

Režie: Don Hall

Hrají: Jake Gyllenhaal, Alan Tudyk, Dennis Quaid, Yùlíng Liú, Gabrielle Union, Jaboukie Young-White

Celovečerní snímek Divnosvět představuje legendární průzkumnickou rodinu Cladových, kteří se snaží proletět skrz neprobádaný, zrádný a především divný svět. Doprovází je barvitá posádka obří vzducholodi, rošťácký tvor přezdívaný Flek a třínohý pes. Společně musí čelit nejen neznámému prostředí, ale i mnoha prapodivným a všežravým tvorům. Původní animovaná laskavá komedie inspirovaná klasickými dobrodružnými příběhy mapuje vztah tří generací rodiny Cladových, které musí vyřešit vzájemné neshody a společně překonat nástrahy nádherného, avšak i velmi nebezpečného Divnosvěta.

 

Fabelmanovi

Fabelmans, The (USA)

drama, 151 min

Režie: Steven Spielberg

Hrají: Michelle Williams, Paul Dano, Seth Rogen, Gabriel LaBelle, Jeannie Berlin, Julia Butters, Robin Bartlett, Judd Hirsch, Keeley Karsten, Oakes Fegley

Mladý muž Sammy Fabelman (Gabriel LaBelle), který vyrůstá v Arizoně po 2. světové válce, objeví zdrcující rodinné tajemství a zkoumá, jak mu síla filmů může pomoci poznat pravdu. (Vertical Ent.)

Ukradená vzducholoď

Československo

rodinný, dobrodružný, 88 min

Režie: Karel Zeman

Hrají: Michal Pospíšil, Hanuš Bor, Jan Čízek, Josef Stráník, Jan Malát, Jitka Zelenohorská, Čestmír Řanda st., Stanislav Šimek, Josef Větrovec, Jan Teplý st.

Děj začíná na pražské Jubilejní výstavě roku 1891. Pět pražských kluků se schází na pražském Výstavišti, kde vidí fantastický zázrak řiditelnou vzducholoď podnikatele Findejse. Kvůli reklamě nabízí chlapcům let zdarma, ale když se hlásí platící zájemci, chce je vyhnat. Kluci se nedají ze vzducholodi vypudit a najednou se ocitají nad městem. Ovšem vzducholoď řiditelná není! Nejprve přelétli bezpečně celou Evropu, ale potom havarovali na neznámém ostrově uprostřed oceánu. Zde prožili řadu typicky verneovských dobrodružství, než byli zachráněni výpravou, organizovanou pohotovým žurnalistou Ardanem... (oficiální text distributora)

Plakát filmu Vánoční příběh

Vánoční příběh

Vánoční příběh (ČR)

komedie, 118 min

Režie: Irena Pavlásková

Hrají: Karel Roden, Jiřina Bohdalová, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Jana Plodková, Hynek Čermák, Jaroslav Plesl, Anna Fialová, Vladimír Polívka, Máša Málková, Sára Sandeva, Jan Nedbal, Jitka Sedláčková, Pavel Kříž, Václav Neužil, Pavla Beretová, Albert Čuba, Jana Bernášková, Veronika Žilková, Jiří Ployhar, Denisa Biskupová, Filip Červenka

Komedie s hvězdným obsazením, která se odehrává během Štědrého dne. Film režisérky Ireny Pavláskové představí celou plejádu českých herců od Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, Karla Rodena, Hynka Čermáka nebo Jiřiny Bohdalové, až po Václava Neužila, Jaroslava Plesla, Vladimíra Polívku, Jana Nedbala, Annu Fialovou, Sáru Sandevu či francouzskou hereckou legendu Pierra Richarda.

Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová v podání Jiřiny Bohdalové. Její syn ztvárněný Karlem Rodenem řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vzájemné vztahy, ale u svátečního stolu se nakonec sejdou Jiří Lábus i Oldřich Kaiser, Jitka Sedláčková, Pavla Beretová, Máša Málková, Albert Čuba nebo Anna Fialová. Na horách se svátky rozhodne oslavit rodina Hynka Čermáka, a tak si zasněžené závěje užije i Jana Plodková, Jan Nedbal či Sára Sandeva. „Cítili jsme se s tímhle obsazením vlastně spíše jako diváci, než jako herečtí kolegové legend jako jsou třeba pánové Kaiser a Lábus. Kvůli našim záchvatům smíchu jsme museli dokonce záběry i stopnout. Ale rozhodně to stálo za to,“ svěřili se Anna Fialová a Václav Neužil s tím, že se diváci u nevšední podívané rozhodně nudit nebudou.

„Všechno ve scénáři se točí kolem Vánoc, takže pohladí, je plný pohody, ale taky rozesměje a myslím, že se v něm najde každý,“ vysvětlila filmová studentka a zároveň chůva Sára Sandeva, se kterou souhlasí i Hynek Čermák. „Mě scénář překvapil tím, kolik postavám klade překážek. To mám moc rád, zvlášť u komediálních věcí. Situační humor vzniká z toho, že figura musí překážky překonávat a divák ví víc, než ony. A to je v tomhle scénáři skvěle vymyšleno,“ vysvětlil herec.

1. 12. 2022

A pak přišla láska…

Režie: Simon Holy

Hrají: Pavla Tomicová, Sara Venclovská, Tereza Hofová

Když promluvila

She Said (USA)

drama

Režie: Maria Schrader

Hrají: Zoe Kazan, Carey Mulligan, Patricia Clarkson, Samantha Morton

Předlohou filmového dramatu „Když promluvila“ se stala stejnojmenná kniha novinářek Jodi Kantor a Megan Twohey z deníku New York Times, které odhalily a zveřejnily případy zneužívání a sexuálního obtěžování žen filmovým producentem Harveym Weinsteinem. Příběh dokumentuje snahu obou novinářek najít a „rozmluvit“ alespoň jednu jeho oběť, aniž tuší, jakou lavinu tím spustí a jak třaskavý příběh jim roste pod rukama.

Plakát filmu Největší dar

Největší dar

Česko

pohádka

Režie: Marta Santovjáková Gerlíková, Daria Hrubá

Hrají: Boleslav Polívka, Sabina Rojková, Chantal Poullain, Anna Polívková, Petr Čtvrtníček, Pavel Nový, Radek Melša, Jiří Dvořák, Martin Stránský, Radim Fiala

V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. To jsou hrdinové pohádky Největší dar. A kromě nich také svérázní obyvatelé malé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé do života bohům? Zvítězí Morena, bohyně zimy, která na zemi přinese věčný led a mráz, nebo ji přemohou bohyně jara, léta a podzimu? Dozví se nejvyšší bůh Svarožic o Morenině řádění včas a vrátí koloběh čtyř ročních období do rovnováhy? To všechno jsou otázky, na které vám přinese odpověď pohádka Největší dar. Jedno vám ale prozradíme už teď! Ostatním bohům se nakonec podaří Morenu zastavit. Budou k tomu však potřebovat něco daleko silnějšího než svá kouzla. Pomůže jim jedna prostá valašská dívka, která má ten největší dar, na nějž ani Moreniny čáry nestačí! (Bontonfilm)

Plakát filmu Srdce dubu

Srdce dubu

Le Chêne (Francie)

dokument, 80 min

Režie: Laurent Charbonnier, Michel Seydoux

Hrají: dub a jeho obyvatelé

Kdesi na Zemi stojí starý dub. Již přes dvě stě let chrání mohutnou korunou své nájemníky jako dobrý král své království.

Dokument Srdce dubu přináší dechberoucí dobrodružství obyvatel jednoho stromu. Takovou akci byste od „obyčejných“ mravenců, veverek a polních myší nikdy nečekali. Podívaná stvořená pro velké plátno vám otevře oči a vtáhne vás do světa dobrodružných příběhů a zvláštních zážitků. Až příště půjdete kolem jednoho z takových stromů, zastavte se a chvíli tiše pozorujte. Možná nějakého akčního hrdinu potkáte naživo a zažijete vlastní nezapomenutelné dobrodružství…

Třináct životů

Thirteen Lives (Anglicko)

dráma

Režie: Ron Howard

Hrají: Viggo Mortensen, Colin Farrell, Joel Edgerton, Tom Bateman, Paul Gleeson

Mise, ve které jde o záchranu mladých chlapců a jejich fotbalového trenéra, kteří uvízli v systému podzemních jeskyní postupně se zaplavujících vodou.

8. 12. 2022

Amerika

America (Izrael, Německo, Česko)

drama, 127 min

Režie: Ofir Raul Graizer

Hrají: Oshrat Ingadashet, Michael Moshonov, Ofri Biterman, Moni Moshonov, Irit Sheleg, Evelyn Kaplun, Ruba Blal, Seumas F. Sargent

Eli pracuje jako plavecký trenér v Chicagu a až zpráva o smrti otce jej donutí vrátit se do rodného Izraele. Zdá se, že si ke své minulosti chová odstup, ale i přes to se rozhodne kontaktovat kamaráda z dětství Jotama. Ten teď vede malé květinářství společně se svou snoubenkou Iris. Obnovení starého přátelství spustí sérii událostí, které všem zúčastněným navždy změní život… (MFF Karlovy Vary)

EOS: Pissarro - otec impresionismu

EOS: Pissarro - Father of Impressionism

Fantom opery

Phantom of the Opera, The

Režie: Rupert Julian, Lon Chaney, Ernst Laemmle

Hrají: Lon Chaney, Mary Philbin, Norman Kerry

Kousek nebe

Drii Winter

Režie: Michael Koch

Hrají: Michèle Brand, Simon Wisler, Elin Zgraggen

Neuvěřitelné, ale pravdivé

Incroyable mais vrai

Režie: Quentin Dupieux

Hrají: Alain Chabat, Léa Drucker, Benoît Magimel

Pissarro - otec impresionismu

Pissarro - Father of Impressionism

Plakát filmu Šílená noc

Šílená noc

Violent Night (USA)

Režie: Tommy Wirkola

Hrají: David Harbour, John Leguizamo, Edi Patterson, Cam Gigandet, Alex Hassell, Alexis Louder, Beverly D’Angelo

Tým elitních žoldáků se na Štědrý den vloupe do bohatého rodinného sídla a všechny vezme jako rukojmí. Ale padouši nejsou připravení na nečekaného bojovníka: Santa Klaus je na tady a připravený jim to nandat.

15. 12. 2022

Plakát filmu A do kuchyně!

A do kuchyně!

La brigade (Francie)

drama, 95 min

Režie: Luis-Julien Petit

Hrají: Audrey Lamy, Francois Cluzet, Chantal Neuwirth, Fatoumata Kaba, Amadou Bah, Boubacar Balde, Mamadou Koita, Yannick

Cathy-Marie (Audrey Lamy) si sice hýčká sen o vlastní restauraci, ale zatím musí stále brát zavděk místem řadové kuchařky u různých, často podřadných, zato mediálně zdatných „les Chefs“. Když za sebou opět práskla dveřmi při odchodu z kuchyně jedné takové televizní „celebrity“, která s klidným svědomím místo medu dochucuje designovou bazalkou, musí jako už mnohokrát sednout k inzerátům a hledat si nové místo. Což není tak snadné. Zejména s ohledem na vysoké hodnocení, které má vůči svému kulinářskému umění. Když přeci jen jeden inzerát, v němž shánějí šéfkuchaře, našla, ukázalo se nakonec, že jde o prachsprostou vývařovnu v uprchlické ubytovně. A ředitel od vedoucího kuchyně žádá (aspoň toho minulého doposud vyžadoval) prostě jen ohřát maxi konzervy ze špajzu. S tím se ovšem Cathy s jejím vnímáním kultury stolování a obdivem vůči haute cousine odmítá smířit... (chamonix)

Plakát filmu Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

USA

akční, dobrodružný, sci-fi

Režie: James Cameron

Hrají: Zoe Saldana, Sam Worthington, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Cliff Curtis, Joel David Moore, CCH Pounder, Edie Falco, Jemaine Clement a Kate Winslet,

Po deseti letech se znovu setkáváme s Jackem Sully, Neytiri a jejich dětmi, kteří stále bojují za to, aby se udrželi v bezpečí a naživu.

Casablanca Beats

Haut et fort

Režie: Nabil Ayouch

Hrají: Anas Basbousi, Ismail Adouab, Zineb Boujemaa

Všechno bude v pohodě

Everything Will Be OK

Režie: Rithy Panh

22. 12. 2022

Kocour v botách: Poslední přání

Puss in Boots: The Last Wish (USA)

animovaná komedie

Režie: Joel Crawford

Hrají: Antonio Banderas, Chris Miller, Florence Pugh, Olivia Colman, Salma Hayek, Samson Kayo, Da'Vine Joy Randolph, Ray Winstone, Harvey Guillen, Wagner Moura

Kocour v botách zjišťuje, že jeho vášeň pro dobrodružství si vybrala svou daň: už přišel o osm ze svých devíti životů. A tak se vydává na výpravu za bájným Posledním přáním, aby svých devět životů zase obnovil.

Plakát filmu Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

drama, hudební, životopisný

Režie: Kasi Lemmons

Hrají: Naomi Ackie, Stanley Tucci, Tamara Tunie, Clarke Peters, Ashton Sanders, Nafessa Williams

Snímek Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody je oslavou jedinečné a nezapomenutelné Whitney Houston. Od mladé gospelové sboristky z New Jersey až po jednu z nejprodávanějších a nejoceňovanějších umělkyň všech dob – taková je inspirativní, dojemná a emocionální cesta životem a kariérou Whitney Houston, kterou si diváci mohou na filmovém plátně vychutnat zároveň s velkolepými vystoupeními a soundtrackem nejoblíbenějších hitů této hudební ikony.

 

5. 1. 2023

Blízko

Close (Belgie, Nizozemsko, Francie)

drama, 105 min

Režie: Lukas Dhont

Hrají: Léa Drucker, Kevin Janssens, Émilie Dequenne, Igor van Dessel, Eden Dambrine, Gustav De Waele

Léo a Rémi jsou si blízcí. Prožívají spolu chlapecká dobrodružství, sdílí spolu celý svět a skoro každý moment. Dostávají se ale do věku, kdy věcem začínáme dávat jména. Co mezi nimi vlastně je? Hluboké přátelství, nebo láska? Po bezstarostných prázdninách přicházejí školní dny a s nimi i všetečné otázky a ironické poznámky spolužáků. Rémi si jich zdánlivě nevšímá, ale pro Lea znamenají stále víc pochyb. Touží zapadnout do klukovského kolektivu. Drobné ústupky se sčítají a jedinečná blízkost mizí. Dětství končí, dospělost do dříve bezstarostného světa obou kamarádů vtrhne neúprosně. Talentovaný belgický režisér Lukas Dhont (Dívka) natočil unikátní a emocionálně silný portrét výjimečného svazku, který vyniká civilností, uměřeností, neobvyklou empatií a fenomenálními hereckými výkony debutantů Edena Dambrineho a Gustava De Waele. (Artcam Films)

Piargy

ČR / Slovensko

drama, 100 min

Režie: Ivo Trajkov

Hrají: Judit Bárdos, Lucia Siposová, Attila Mokos, Daniel Fischer, Lucia Klein Svoboda, Jana Oľhová, Jana Kvantiková, Peter Nádašdi

Příběh mladé ženy Juliši, která se provdá za syna nejbohatšího statkáře ve vsi, ale neubrání se násilnickým svodům svého tchána a nechtěně se ocitne uprostřed drsného milostného trojúhelníku. Piargy jsou symbolem novodobé Sodomy a Gomory, zrcadlem pokřivené morálky společnosti. Zároveň jsou naturalistickou metaforou o podřízené pozici ženy v patriarchální společnosti.

12. 1. 2023

Jací jsme byli

Wer wir waren

Režie: Marc Bauder

Hrají: Sylvia Earle, Alexander Gerst, Janina Loh

M3GAN

USA

horor, thriller

Režie: Gerard Johnstone

Hrají: Allison Williams, Ronny Chieng, Violet McGraw, Jen Van Epps, Brian Jordan Alvarez, Kimberley Crossman, Arlo Green, Stephane Garneau-Monten

Příběh sleduje Gemmu (Allison Williams), geniální robotičku z hračkářské společnosti. Její nejnovější panenka s umělou inteligencí M3GAN je naprogramovaná jako nejlepší dětská společnice a největší spojenec rodičů. Poté, co Gemma nečekaně získala do péče svou osiřelou neteř, požádá o pomoc prototyp M3GAN – rozhodnutí, které má nepředstavitelné následky. (KGBelik)

Muž s kinoaparátem

Chelovek s kinoapparatom

Režie: Dziga Vertov

Hrají: Mikhail Kaufman, Elizaveta Svilova

Perinbaba a dva světy

Slovensko

pohádka

Režie: Juraj Jakubisko

Hrají: Lukáš Frlajs, Ivan Romančík st., René Štúr, Sabina Skalická, Daniel Nekonečný, Petra Kolevská, Ľudmila Swanová, Lívia Bielovič, Ľubomír Paulovič, Andrea Verešová

Príbeh Lukáša a jeho kmotry Perinbaby je pretkaný dobrodružstvom, humorom i magickými kúzlami. Po smrti rodičov, Alžbetky a Jakuba, sa ich syn Lukáš vydáva na dlhú cestu za šťastím. Vďaka svojej vynaliezavosti, mladíckej neohrozenosti a zručnosti si vzápätí nájde spôsob, ako sa vo svete nestratiť. S tým mu pomáha štvornohý priateľ Ucho, ktorý sa k nemu na ceste pripojil. Poznanie, ktoré Lukáš získava počas svojho putovania, mu nakoniec pomôže získať lásku, o ktorej sníval a nájsť miesto, kde sa jeho neskutočný sen stane skutočnosťou. Zázraky sa nestávajú len v snoch, ale aj v živote. A ak po niečom skutočne túžime, môže sa nám to vyplniť. A ako dopadne nekonečný súboj dvoch nesmrteľných sestier Perinbaby a Zubatej? Kto vie, jediné čo môžeme prezradiť, je, že sedmička je šťastné číslo. (Bontonfilm SK)

The Doors: Final Cut

The Doors: The Final Cut

19. 1. 2023

Plakát filmu Babylon

Babylon

USA

drama

Režie: Damien Chazelle

Hrají: Brad Pitt, Margot Robbie, Diego Calva, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, P.J. Byrne, Lukas Haas, Olivia Hamilton, Tobey Maguire, Max Minghella, Rory Scovel, Katherine Waterston, Flea, Jeff Garlin, Eric Roberts, Ethan Suplee, Samara Weaving, Olivia Wilde

Damien Chazelle natočil film Babylon o vzestupech i pádech hrdinů filmařského šílenství v dekadentním Hollywoodu dvacátých let minulého století. Němé filmy ustupují zvukovým a jejich herci i tvůrci se tomu snaží přizpůsobit. Některým to skvěle sedne, ale jiní mají menší úspěch. V hlavních rolích se představí Margot Robbie a Brad Pitt.

Burn All My Letter

Bränn alla mina brev

Režie: Björn Runge

Hrají: Bill Skarsgård, Gustav Lindh, Asta Kamma August

Plakát filmu Karlos

Karlos

Česko, Velká Británie

dokumentární, sportovní

Režie: Michal Samir

Hrají: Karlos Vémola

Ono

Pahanhautoja

Režie: Hanna Bergholm

Hrají: Siiri Solalinna, Sophia Heikkilä, Jani Volanen

Plakát filmu Zoubková víla

Zoubková víla

My Fairy Troublemaker (Lucembursko)

animovaný

Režie: Caroline Origen

Hrají: Jella Haase, Lisa-Marie Koroll

25. 1. 2023

Tygrův učeň

Tiger’s Apprentice (USA)

animovaný, akční

Režie: Carlos Baena

Hrají: Henry Golding

26. 1. 2023

Plakát filmu Ve znamení býka

Ve znamení býka

Taurus

drama, 98 min

Režie: Tim Sutton

Hrají: Megan Fox, Machine Gun Kelly (Colson Baker), Scoot McNairy, Maddie Hasson

2. 2. 2023

Asterix a Obelix: Říše středu

Astérix & Obélix: L’Empire du Milieu (Francie)

komedie, dobrodružný

Režie: Guillaume Canet

Hrají: Guillaume Canet, Gilles Lellouche, Pierre Richard, Marion Cotillard, Vincent Cassel, Jonathan Cohen, Angèle, Franck Gastambide, José Garcia, Zlatan Ibrahimović

Píše se rok 50 před Kristem, celá Galie je obsazena Římany. Celá? Ne, jedna vesnice v Armorice pořád odolává římskému uchvatiteli. A právě sem přijíždí, do nám již známe vesnice, vozík s čínskou císařovnou FuYi, která požádá Galy o pomoc. V čínském císařství se totiž dostal k moci jistý Feng Tsin Qin, který svrhl princeznu. Sláva nepřeložitelných Galů je podle všeho známá až do Šanghaje... (Krtek123)

Někdo klepe na dveře

Knock at the Cabin (USA)

thriller

Režie: M. Night Shyamalan

Hrají: Dave Bautista, Jonathan Groff, Ben Aldridge, Nikki Amuka-Bird, Kristen Cui, Abby Quinn, Rupert Grint

Prázdniny na chatě uprostřed lesů nezačnou pro jednu malou holku a její rodiče nejlíp, když se stanou rukojmími čtveřice podivínů. Ti je nutí učinit strašlivé a nepředstavitelné rozhodnutí, což je prý jediná možnost jak odvrátit celosvětovou apokalypsu. Mají na vybranou? Dokážou se rozhodnout dobře? Existuje vůbec dobré rozhodnutí? Nejsou ti čtyři „jen“ vyšinutí magoři?

Odpovědi na tyto otázky budou diváci hledat pod vedením mistra šokujících point, scenáristy a režiséra M. Night Shyamalana (Šestý smysl, Rozpolcený, Čas), který adaptoval bestseller Paula Tremblaye The Cabin At The End of The World. V hlavních rolích hrají Dave Batistuta (Strážci galaxie, Duna), Jonathan Groff (seriál Lovec myšlenek) nebo Rupert Grint (Ron Weasly ze série Harry Potter).

Plakát filmu Ostrov

Ostrov

USA, Německo

animovaná dobrodružná komedie, 101 min

Režie: Wes Anderson

Hrají: Jiří Langmajer, Jana Plodková

Wes Anderson po Fantastickém panu Foxovi přichází s dalším animovaným filmem Psí ostrov, v němž opět jednu z hlavních rolí hrají zvířátka. Tentokráte to jsou pejsci, které starosta města Megasaki kvůli psí chřipce odsoudí k vyhnanství na opuštěném ostrově plném odpadků. Naštěstí se za nimi vydává Atari, chlapec, který chce zachránit svého ztraceného čtyřnohého přítele.

Japonské souostroví, za dvacet let od dnešních dnů. Psí chřipka dosáhla epidemických rozměrů, její ohnisko leží ve městě Megasaki. Hrozí, že přeskočí z psích nositelů na člověka. Starosta Kobayashi vyzývá k okamžité karanténě. Tedy k vyhoštění a izolaci všech toulavých i domácích psů. Oficiálním dekretem se psí exilovou kolonií stává nedaleký ostrov sloužící zatím jako skládka odpadků. Stává se z něj Psí ostrov.

O šest měsíců později na této opuštěné skládce nouzově přistává jednomotorový, miniaturní letoun Junior-Turbo Prop. Smečka pěti hladových a divokých psů v jeho troskách objeví dvanáctiletého pilota. Je to Atari, sirotek, jehož pěstounem je právě starosta Kobayashi. Atari s pomocí svých nových psích přátel začne hledat svého ztraceného psa Flíčka a při tom postupně odhalí spiknutí, jehož cílem je likvidace všech psů z města Megasaki.

Wes Anderson se ve svých filmech často hlásí k různým kulturním fenoménům a tentokráte si vyhlédl Japonsko. Sám to za celý tým přiznává slovy: „Myslíme, že se odkazujeme na celou řadu japonských tvůrců a japonskou kulturu, ale hlavní vliv na nás měl Kurosawa.“

9. 2. 2023

Modrý kaftan

Le Bleu du caftan (Francie, Maroko, Belgie, Dánsko)

drama, 118 min

Režie: Maryam Touzani

Hrají: Lubna Azabal, Saleh Bakri, Ayoub Messioui

Mina a její manžel Halim provozují v Maroku obchod s tradičními oděvy – kaftany. Mina se stará o prodej, zatímco Halim kaftany s láskou k tradiční ruční výrobě šije. Manželství je šťastné navzdory Minině chatrnému zdraví a Halimově jiné sexuální orientaci, kterou Mina tiše toleruje. Trh ale tradičnímu řemeslu nepřeje, zákazníci na objednávky spěchají, a tak jsou Mina a Halim nuceni přijmout pomocníka. V okamžiku, kdy k nim nastoupí mladý, pohledný a učenlivý Youssef, se změní křehká rovnováha jejich vztahu, milostný trojúhelník se ale začne vyvíjet jinak, než by se na první pohled zdálo... Režisérka Maryam Touzani vypráví svůj příběh se stejnou pečlivostí, neuspěchaností a láskou, s jakou Halim šije svoje kaftany. Její druhý film po úspěšném debutu Adam (uvedeném v Cannes v sekci Un Certain Regard 2019) přináší empatický pohled na v Maroku tabuizované téma homosexuality, ale i svébytnou obhajobu instituce manželství. (Artcam Films)

The Emigrants

Utvandrarna

Režie: Erik Poppe

Hrají: Gustaf Skarsgård, Sofia Helin, Díana Bermudez

Titanic

USA

katastrofický, drama, 194 min

Režie: James Cameron

Hrají: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane, Kathy Bates, Bill Paxton, Gloria Stuart, Frances Fisher, Bernard Hill, Jonathan Hyde, David Warner

V dubnu 1912 vyrazila luxusní zaoceánská loď Titanic z Anglie na svou první, a bohužel i poslední plavbu. Své pasažéry ale do cíle cesty nikdy nedovezla – narazila na ledovec a klesla pod hladinu. Tím začalo drama největší námořní katastrofy v dějinách lidstva. V ledových vodách Atlantiku skončilo mnoho životů a osudů. Mezi nimi byla i jedna láska, která vlastně ani pořádně nezačala. Americký velkofilm v režii Jamese Camerona, oceněný jedenácti Oscary®, katapultoval mezi nejzářivější hvězdy Hollywoodu oba představitele hlavních rolí – Kate Winsletovou a Leonarda DiCapria. (Cinemax)

16. 2. 2023

Ant-Man a Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania (USA)

akční, dobrodružný

Režie: Peyton Reed

Hrají: Paul Rudd, Evangeline Lilly, Michael Douglas, Jonathan Majors, Kathryn Newton, Michelle Pfeiffer, Michael Peña, Corey Stoll, Bobby Cannavale, Wood Harris

Plakát filmu Sestry v sedle

Sestry v sedle

Juste ciel! (Francie)

komedie, 87 min

Režie: Laurent Tirard

Hrají: Sidse Babett Knudsen, Valérie Bonneton, Guilaine Londez, Camille Chamoux, Francois Morel, Louise Malek, Claire Nadeau

Tour de klášter

Juste ciel! (Francie)

komedie

Režie: Laurent Tirard

Hrají: Sidse Babett Knudsen, Guilaine Londez, Valérie Bonneton, Camille Chamoux, François Morel, Claire Nadeau

23. 2. 2023

Děti Nagana

Česko

rodinný

Režie: Dan Pánek

Hrají: Hynek Čermák, Klára Issová, Pavel Batěk, Simona Babčáková, Johana Racková, Tomáš Richard Brenton

Plakát filmu Tár

Tár

ČR / Slovensko

drama, 85 min

Režie: Martin Dušek, Ondřej Provazník

Hrají: Jiří Schmitzer, Ladislav Mrkvička, Dušan Kaprálik, Milena Steinmasslová, Michal Suchánek, Pavel Batěk, Marika Procházková a další

Dva bývalí političtí vězni ve stařeckém věku se vydávají v obytném voze napříč republikou. Jejich cílem je vypátrat a zabít komunistického prokurátora z 50. let, který nebyl za své činy nikdy oficiálně potrestán.

Z amerického Oregonu přilétá na pražskou Ruzyň emigrant Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), válečný veterán a bývalý politický vězeň. Je mu už hodně přes osmdesát, je připoutaný na invalidní vozík a do značné míry odkázaný na pomoc ostatních. Proto na něj už na letišti čeká Antonín (Ladislav Mrkvička), dávný kamarád z protikomunistického odboje. Záhy vyjde najevo, že Vlasta přijel do Česka uskutečnit poslední misi svého života. Chce vypátrat a zabít komunistického prokurátora Václava Mráze, kterého porevoluční soudy nedokázaly nebo nechtěly za jeho zločiny z 50. let potrestat. Vlastimil přemluví Antonína, aby mu s akcí pomohl. Tonda si vypůjčí od vnuka starou obytnou dodávku a upraví ji tak, aby se v ní mohl Vlasta pohybovat. Oba starci vyrážejí na pro ně velmi obtížnou cestu za odplatou.

Příběh filmu je volně inspirovaný skutečnými událostmi z přelomu tisíciletí, kdy se jednaosmdesátiletý emigrant a politický vězeň Pravomil Raichl spojil se svým starým kamarádem z kriminálu a s jeho pomocí chtěl na veřejnosti demonstrativně zastřelit Karla Vaše, zločinného komunistického prokurátora z 50. let. Mstitelé si stanovili datum na den výročí komunistického puče, ale večer před vykonáním pomsty válečný hrdina Raichl zemřel. Ve filmu se však tvůrci rozhodli jeho kontroverzní misi doopravdy odstartovat.

Tvůrci filmu Martin Dušek a Ondřej Provazník svůj přístup k filmu popisují slovy: „Nepřítelem našich hrdinů není ani tak nenáviděný prokurátor, ale spíš realita, která stojí mezi jejich úmyslem ho zabít, a faktem, jak to v jejich věku a situaci udělat. Gesto odplaty, volání po spravedlnosti, které společnost nevyslyšela, vezmou na svá bedra v podivuhodné závěrečné jízdě svého života dva starci, jimž takovou úlohu nemůže nikdo rozumný přát. Namísto akčních hrdinů tu máme staříky, kteří jsou mnohonásobně limitovaní – svým věkem i zdravotním stavem.”

2. 3. 2023

Creed III

USA

drama, sportovní

Režie: Michael B. Jordan

Hrají: Michael B. Jordan, Tessa Thompson, Jonathan Majors, Phylicia Rashad

Plakát filmu Dungeons & Dragons: Čest zlodějů

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves (USA)

Režie: Jonathan Goldstein, John Francis Daley

Hrají: Chris Pine, Michelle Rodriguez, Regé-Jean Page, Justice Smith, Sophia Lillis, Chloe Coleman, Daisy Head, Hugh Grant

Okouzlující zloděj a skupina nepravděpodobných dobrodruhů podniknou velkolepou loupež, aby získali ztracenou relikvii, ale věci se nebezpečně zvrtnou, když narazí na nesprávné lidi. Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů přináší bohatý svět a hravého ducha legendární RPG na velké plátno ve veselém a akčním dobrodružství.

Zatmění

Česko

komedie, thriller

Režie: Petr Kubík

Hrají: Jakub Štáfek, Jan Zadražil, Ján Jackuliak, Tereza Švejdová

Plakát filmu Říše světla

Říše světla

Empire of Light (Velká Británie, USA)

drama, romantický, 119 min

Režie: Sam Mendes

Hrají: Olivia Colman, Micheal Ward, Toby Jones, Colin Firth, Sara Stewart, Tanya Moodie, Tom Brooke, Crystal Clarke, Mark Ryan, Spike Leighton, Adrian McLoughlin, Mark Field

V dojemném příběhu o vztahu lidí a kouzlu filmu hrají hvězdy jako Olivia Colman, Micheal Ward, Colin Firth a Toby Jones. Olivia Colman, Micheal Ward, Toby Jones, Colin Firth, Sara Stewart, Tanya Moodie, Tom Brooke, Crystal Clarke, Mark Ryan, Spike Leighton, Adrian McLoughlin, Mark Field

9. 3. 2023

Pacifiction

Režie: Albert Serra

Hrají: Benoît Magimel, Sergi López, Lluís Serrat

Plakát filmu Strašidelný dům

Strašidelný dům

Haunted Mansion (USA)

rodinná komedie, 99 min

Režie: Rob Minkoff

Hrají: Eddie Murphy (Jim Evers), Terence Stamp (Ramsley), Nathaniel Parker (Master Gracey), Marsha Thomason (Sara Evers), Jennifer Tilly (Madame Leota), Wallace Shawn (Ezra), Dina Waters (Emma), Marc John Jefferies (Michael), Aree Davis (Megan)

Obchodníka s nemovitostmi Jima Everse (EDDIE MURPHY) a jeho ženu Saru jedné noci probudí telefonát od majitele luxusní vily Edwarda Graceyho, který chce své sídlo prodat. Jim se Sarou cítí, že se přiblížil nejlepší obchod v jejich kariéře, a spolu se svými dětmi se ihned vydávají na návštěvu odlehlého domu.Rodinu však ve staré vile uvězní prudká bouře, která je nechá napospas výstřednímu Graceymu, jeho tajemnému sluhovi Ramsleymu a celé řadě dalších velmi zvláštních obyvatel domu. Jim se Graceyho duchařským historkám o strašidlech nejprve vysmívá – ale jen do chvíle, kdy odkryje tajemství vily a zjistí, že jeho ženu Saru pojí se strašidelnou minulostí domu nečekané souvislosti.

16. 3. 2023

Krvavé pomeranče

Oranges sanguines

Režie: Jean-Christophe Meurisse

Hrají: Alexandre Steiger, Christophe Paou, Lilith Grasmug

Plakát filmu Shazam! Hněv bohů

Shazam! Hněv bohů

Shazam! Fury of the Gods (USA)

akční, dobrodružný

Režie: David F. Sandberg

Hrají: Zachary Levi, Jack Dylan Grazer, Asher Angel, Rachel Zegler, Adam Brody, Ross Butler, D. J. Cotrona, Grace Fulton, Meagan Good, Lucy Liu, Djimon Hounsou, Helen Mirren

Film je pokračováním příběhu dospívajícího chlapce Billyho Batsona, který se po vyslovení kouzelného slova "SHAZAM!" promění ve své dospělé alter ego superhrdiny Shazama.

23. 3. 2023

Plakát filmu BUĎ CHLAP!

BUĎ CHLAP!

Česko

komedie, romantický

Režie: Michal Samir

Hrají: Jakub Prachař, Tereza Ramba, Ondřej Sokol, Filip Novák, Nico Klimek, Sabina Remundová, Ester Geislerová, Ondřej Veselý, Ivana Chýlková, Igor Bareš

Pavlovi (Jakub Prachař) sice táhne na čtyřicet, ale stále ještě úplně nedospěl. Bydlí s mámou a chybí mu odvaha dělat v životě to, co by ho skutečně naplňovalo. Tu získá až ve chvíli, kdy potká svou dětskou lásku Terezu (Tereza Ramba) a prožije s ní dobrodružnou noc. Tereza však není připravena opustit svůj dosavadní život pro někoho, kdo podle ní není opravdový chlap. Pavel se tedy rozhodne se přesně takovým chlapem stát. Přihlásí se na výcvikový tábor v Tatrách vedený Weisnerem (Ondřej Sokol), který vyučuje vše od sekání dříví po svádění žen. Podaří se Pavlovi překonat sama sebe a stát se chlapem, po kterém Tereza touží? (Bioscop)

Plakát filmu Buď chlap

Buď chlap

Česká republika

omedie

Režie: Michal Samir

Hrají: Jakub Prachař, Tereza Ramba, Ondřej Sokol, Filip Novák, Sabina Remundová, Ester Geislerová, Ondřej Veselý, Ivana Chýlková, Igor Bareš, Naďa Konvalinková, David Prachař, Jakub Jenčík a další

Pavlovi (Jakub Prachař) sice táhne na čtyřicet, ale stále ještě úplně nedospěl. Bydlí s mámou a chybí mu odvaha dělat v životě to, co by ho skutečně naplňovalo. Tu získá až ve chvíli, kdy potká svou dětskou lásku Terezu (Tereza Ramba) a prožije s ní dobrodružnou noc. Tereza však není připravena opustit svůj dosavadní život pro někoho, kdo podle ní není opravdový chlap. Pavel se tedy rozhodne se přesně takovým chlapem stát. Přihlásí se na výcvikový tábor v Tatrách vedený Weisnerem (Ondřej Sokol), který vyučuje vše od sekání dříví po svádění žen. Podaří se Pavlovi překonat sama sebe a stát se chlapem, po kterém Tereza touží?

Super Mario Bros. ve filmu

Super Mario Bros. Movie, The

30. 3. 2023

Julie, co by bylo kdyby…

Julia

Režie: Olivier Treiner

Hrají: Lou de Laâge, Esther Garrel, Dylan Raffin

Vřískot 6

Scream 6 (USA)

horor

Režie: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett

Hrají: Courteney Cox, Jenna Ortega, Samara Weaving, Hayden Panettiere

V dalším pokračování Vřískotu čtyři, kteří přežili vraždy Ghostface, nechají Woodsboro za sebou a začnou novou kapitolu v New Yorku.

1. 4. 2023

6. 4. 2023

Chlapec z nebe

Boy from Heaven

Režie: Tarik Saleh

Hrají: Tawfeek Barhom, Fares Fares, Yunus Albayrak

Plakát filmu Tygří hnízdo

Tygří hnízdo

Ta'igara: An adventure in the Himalayas (Itálie)

dobrodružný

Režie: Brando Quilici

Hrají: Claudia Gerini, Sunny Pawar, Amandeep Singh

Tři mušketýři: D’Artagnan

Les trois mousquetaires: D’Artagnan

Režie: Martin Bourboulon

Hrají: Eva Green, Vincent Cassel, Vicky Krieps

20. 4. 2023

Plakát filmu Národ velryb

Národ velryb

Whale Nation (Francie)

dokument

Režie: Jean-Albert Lievre

Prokletí Salemu

Salem’s Lot (USA)

horor

Režie: Gary Dauberman

Hrají: Lewis Pullman, Makenzie Leigh, Bill Camp, Spencer Treat Clark, Alfre Woodard, William Sadler, Pilou Asbæk, Jordan Preston Carter

27. 4. 2023

65

USA

sci-fi, thriller

Režie: Scott Beck, Bryan Woods

Hrají: Adam Driver, Ariana Greenblatt, Chloe Coleman

4. 5. 2023

Robe of Gems

Režie: Natalia López

Hrají: Francisco Berdiales, Reina Carmona, Yaretzi Cazares

18. 5. 2023

Předtím, nyní, poté

Nana

Režie: Kamila Andini

Hrají: Happy Salma, Laura Basuki, Arswendy Bening Swara

Rychle a zběsile 10

Fast & Furious 10 (USA)

akční, dobrodružný

Režie: Louis Leterrier

Hrají: Vin Diesel, Tyrese Gibson, Sung Kang, Ludacris, Michelle Rodriguez, Nathalie Emmanuel, Jason Momoa, Daniela Melchior, Brie Larson, Charlize Theron

25. 5. 2023

Plakát filmu Malá mořská víla

Malá mořská víla

Little Mermaid, The

animovaná pohádka

Režie: John Musker, Ron Clements

Hrají: Jack Nicholson, Helen Huntová, Greg Kinnear, Cuba Gooding Jr., Skeet Ulrich, Shirley Knightová

Dcera krále moří se jmenuje Ariel, je jí šestnáct let a je zamilovaná do prince Erika, kterému zachránila život, když jeho loď ztroskotala v bouři.  Protože vládce podmořské říše nemá pro náklonnost své dcery k lidem pochopení, musí se Ariel obrátit se žádostí o pomoc na zlou čarodějnici.  Ta ji na tři dny přičaruje nohy  pod podmínkou, že jí víla daruje svůj krásný hlas. A ještě je tu jeden háček – pokud princ dívku do tří dnů z lásky nepolíbí, stane se z ní  opět mořská panna s ploutví a její duše navěky propadne zlé čarodějnici. Bůhví jak by to dopadlo, kdyby Ariel nepomáhali její legrační přátelé krab, racek a rybka …  Film získal dva Oscary  – za hudbu (Alan Menken) i píseň (Alan Menken, Howard Ashman) a na rozdíl od stejnojmenné předlohy Hanse Christiana Andersena končí šťastně.

8. 6. 2023

Transformers: Probuzení monster

Transformers: Rise of the Beasts (USA)

akční, dobrodružný

Režie: Steven Caple Jr.

Hrají: Anthony Ramos, Dominique Fishback, Domenic Di Rosa, Ron Perlman, Lauren Vélez, Peter Cullen

15. 6. 2023

Takové to léto

Un été comme ça

Režie: Denis Côté

Hrají: Larissa Corriveau, Violaine Estérez, Laure Giappiconi

13. 7. 2023

Mission: Impossible Odplata - První část

Mission: Impossible Dead Reckoning - Part 1 (USA)

akční, dobrodružný

Režie: Christopher McQuarrie

Hrají: Tom Cruise, Ving Rhames, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Vanessa Kirby, Hayley Atwell, Shea Whigham, Esai Morales, Henry Czerny, Frederick Schmidt

Rebel

Režie: Adil El Arbi, Bilall Fallah

Hrají: Aboubakr Bensaihi, Lubna Azabal, Tara Abboud

20. 7. 2023

Oppenheimer

USA

drama, životopisný

Režie: Christopher Nolan

Hrají: Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh, Rami Malek, Benny Safdie, Josh Hartnett, Kenneth Branagh, Jack Quaid

Příběh amerického fyzika J. Roberta Oppenheimera (Cillian Murphy), vedoucího laboratoře v Los Alamos a projektu Manhattan, který vedl k vynálezu atomové bomby. (TommyZR)

3. 8. 2023

Želvy Ninja: Mutantní chaos

Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem (USA)

animovaný, akční

Režie: Jeff Rowe, Kyler Spears

12. 10. 2023

Plakát filmu Sedláci

Sedláci

Chlopi (Polsko)

drama

Režie: Dorota Kobiela

Hrají: Julia Wieniawa-Narkiewicz, Maciej Musial, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Malgorzata Kozuchowska, Andrzej Konopka, Dorota Stalinska

19. 10. 2023

Tlapková patrola ve velkofilmu

Paw Patrol: The Mighty Movie

26. 10. 2023

1919

Česko

historický, válečný

Režie: Tomáš Hoffman

Hrají: Martin Hofmann, Ondřej Vetchý, Hynek Čermák, Michal Dlouhý, Petr Vaněk

Bratři

Česko

drama, historický

Režie: Tomáš Mašín

Hrají: Oskar Hes, Jan Nedbal, Tatiana Dyková, Matěj Hádek, Adam Ernest, Matyáš Řezníček, Tony Mašek

Plakát filmu Noemova Archa

Noemova Archa

Noah’s Ark (Brazílie)

animovaný muzikál

Režie: Sérgio Machado

9. 11. 2023

16. 11. 2023

Trollové 3

Trolls 3

Úsvit

Česko

horor, komedie

Režie: Jindřich Vrága, Miroslav Vrága

Mysleli jste si, že jeho příběh znáte. Jeníček však ze svého střetu s ježibabou nevyšel beze šrámu, jak vás přesvědčují pohádkáři. Zatímco svým dětem čtete lži o šťastném životě až do smrti, Jeníček přišel o sestru, ztratil oko a skončil za mřížemi v centrále organizace Úsvit. Ta má za úkol kouzelné bytosti lovit, někteří její členové jsou ale paradoxně krutější a nebezpečnější, než samotní vodníci nebo klekánice. Úsvit nabídne nejenom kouzla a příšery, nýbrž i popkulturní reference a nečekané zvraty. Těšit se můžete na zvrácený humor a akci, ke které často hraje překvapivě zvolená česká hudba. Mrtví se probudí znovu k životu a oko ukáže cestu namísto kompasu. Pohádky se zkrátka vrací ke svým zpola zapomenutým kořenům, z nichž by i otrlým bratrům Grimmovým běhal mráz po zádech. (ČSFD.cz)

7. 12. 2023

Probuď se a žij!

La chambre des merveilles (Francie)

drama

Režie: Lisa Azuelos

Hrají: Maria Fernanda Cândido, Alexandra Lamy, Muriel Robin, Rafi Pitts, Eye Haidara, Xavier Lacaille, Martine Schambacher

14. 12. 2023

Tři mušketýři: Milady

Les trois mousquetaires: Milady (Francie)

dobrodružný

Režie: Martin Bourboulon

Hrají: Eva Green, Oliver Jackson-Cohen, Vincent Cassel, Vicky Krieps, Louis Garrel, François Civil, Romain Duris, Pio Marmaï, Lyna Khoudri, Julien Frison

25. 1. 2024

1. 2. 2024

15. 2. 2024

Rozlučky se svobodou

Česko

komedie

Režie: Petr Kubík